SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırgızistan'da çatışmalar nedeniyle 195 okul eğitime ara verdi

Kırgızistan'da çatışmalar nedeniyle 195 okul eğitime ara verdi

Haber Giriş Tarihi: 20.09.2022 18:04
Haber Güncellenme Tarihi: 20.09.2022 18:05
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırgızistan'da çatışmalar nedeniyle 195 okul eğitime ara verdi

Kırgızistan-Tacikistan sınırındaki yaşanan çatışma eğitime de darbe vurdu. Kırgızistan Eğitim ve Bilim Bakanlığı, sınır çatışmasında Tacik askerlerinin sınır bölgesinde yer alan okulları yakıp yıktığını bildirdi.

Kırgızistan Eğitim ve Bilim Bakan Yardımcısı Nadira Cusupbekova, sınırda gerçekleşen çatışmanın yeni açılan okullara ve eğitime büyük darbe olarak nitelendirdi. Bakan Yardımcısı Cusupbekova, bugün yaptığı açıklamada, "Batken bölgesindeki 195 eğitim kurumunda öğretim sürecinin geçici olarak askıya alındı. Aynı zamanda, 195 eğitim kurumdan 53'ü şu anda evlerini terk etmek zorunda kalan bölgedeki vatandaşlarımız için tahliye noktası olarak hizmet veriyor." dedi.

Баткендеги мектептерде окуу убактылуу токтотулду - ТРК "ÇATIŞMA BÖLGESİNDE 195 OKUL KAPANDI"

Kırgızistan Eğitim ve Bilim Bakan Yardımcısı Nadira Cusupbekova, "Kırgızistan-Tacikistan sınır bölgesinde 195 eğitim kurumunda öğretim sürecinin geçici olarak askıya alındı. Batken şehrine bağlı eğitim kurumlarının çalışmayacak. Özellikle, Leylek ilçesinde 21 okul ve 40 anaokulu, Sülüktü ilçesinde bir okul, Oş bölgesinin Çon-Alay ilçesinde beş okul ve beş anaokulunun geçici olarak askıya alma kararı aldık." ifadesini kullandı.

Ayrıca Cusupbekova, eğitimin restorasyonu için kitap ve ekipman hesaplanacak, video dersleri yapmak ve öğrencileri yakındaki okullara yerleştirmek için görüşmelerin sürdüğünü dile getirdi.

KIRGIZİSTAN VE TACİKİSTAN ARASINDA ATEŞKES SAĞLANDI

Tacikistan’ın Kırgızistan’la ikili belirlenen sınırları kabul etmeyerek düzenlediği saldırılarda 100’den fazla sivil ve asker hayatını kaybetti. İki ülke arasında barışı hedefleyen bir protokol imzalandı. Kırgızistan ve Tacikistan arasında uzun süredir yaşanan sınır çatışmaları sene başında da gerçekleşmiş ve yine barış mutabakatına varılmıştı. Kırgızistan Milli Güvenlik Devlet Komitesi Başkanı Kamçıbek Taşiyev ile Tacikistan Milli Güvenlik Devlet Komitesi Başkanı Saymumin Yatimov’un Tacikistan’da görüşme yaptığı bildirildi. Görüşmede, 19 Eylül 2022 saat 16.00’da ilan edilen ateşkesin ardından askeri güçlerin geri çekilmesi ve durumun istikrara kavuşturulması için protokol imzalandığı belirtildi.

KIRGIZİSTAN-TACİKİSTAN SINIRINDA ÇATIŞMA

Kırgızistan ve Tacikistan arasında yıllardır anlaşmazlık olan sınır sorunu, Nisan 2021’de çıkan silahlı çatışmanın üzerinden aylar geçmesine rağmen bölgede karşılıklı anlaşmazlıklar ve gerginlik içinde devam ediyor. Kırgızistan Milli Güvenlik Devlet Komitesi Başkanlığından, 14 Eylül 2022 tarihinde yapılan resmi açıklamada, Batken’e bağlı Bulak-Başı köyünde Tacik askerleri, ateşkes emrine uymadan, Kırgız askerlerini öldürdüğünü ve köprüyü vurduğunu duyurmuştu.

KIRGIZİSTAN’DA CAN KAYBI 94 OLDU

Açıklanan son bilgilere göre Kırgızistan-Tacikistan sınırındaki çatışmalarda can kaybı 94’e yükseldi. Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, 14-17 Eylül tarihlerinde Kırgızistan’ın egemen topraklarında yaşanan olayların Tacikistan’ın Kırgızistan’a karşı önceden planlanmış silahlı saldırı eylemi olarak görüldüğü belirtildi. Açıklamada, “140 bine yakın kişi tahliye edilmek zorunda kaldı. Çok büyük maddi zarar verildi” ifadeleri yer aldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.