SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırgızistan'da şehit sayısı 94'e yükseldi

Haber Giriş Tarihi: 19.09.2022 12:35
Haber Güncellenme Tarihi: 19.09.2022 12:40
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırgızistan'da şehit sayısı 94'e yükseldi

Kırgızistan ve Tacikistan arasında çıkan çatışmalarda şehit sayısı arttı. Kırgızistan’da hayatını kaybeden ve yaralanan kişiler için ulusal yas ilan edildi. Kırgızistan'da şehit sayısı 94'e yükseldi.

Kırgızistan-Tacikistan sınır hattında iki ülke arasında yaşanan çatışmalarda can kaybı artıyor. Kırgızistan Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, 18 Eylülde hayatını kaybeden sayısının 46’ya çıktığı belirtilmişti.

Kırgızistan’da, Tacikistan sınırında meydana gelen çatışmalarda hayatını kaybeden ve yaralanan kişiler için bir günlük ulusal yas ilan edildi. Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada ulusal yas ilan edilmesine ilişkin kararnamenin imzalandığı bildirildi. Öte yandan tüm devlet ve yurt dışı diplomatik temsilciliklerinde bulunan Kırgızistan bayrağının yarıya indirileceği belirtildi.

KIRGIZİSTAN'DA CAN KAYBI 94 OLDU

Açıklanan son bilgilere göre Kırgızistan-Tacikistan sınırındaki çatışmalarda can kaybı 94’e yükseldi. Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, 14-17 Eylül tarihlerinde Kırgızistan’ın egemen topraklarında yaşanan olayların Tacikistan’ın Kırgızistan’a karşı önceden planlanmış silahlı saldırı eylemi olarak görüldüğü belirtildi. Açıklamada, “140 bine yakın kişi tahliye edilmek zorunda kaldı. Çok büyük maddi zarar verildi” ifadeleri yer aldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.