SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım'da Rus işgalci yönetimi, zulüm ve baskılara devam ediyor

Kırım'da Rus zulmü ve baskılar devam ediyor

Haber Giriş Tarihi: 01.09.2022 14:40
Haber Güncellenme Tarihi: 01.09.2022 14:48
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım'da Rus işgalci yönetimi, zulüm ve baskılara devam ediyor

Kırım Tatar halkının ana vatanı Kırım'ın 2014 yılında Rusya tarafından işgal edilmesinin ardından yarımadada, Kırım Tatarlarına yönelik baskılar devam ediyor. Rusya, sekiz yıldır işgal altındaki tuttuğu Kırım'da, ağır insan hakları ihlalleri ve baskılara imza attı. Bu kapsamda, çoğu Kırım Tatarı olmak üzere Kırım'da 44 kişiyi kaçırdı.

Rusya, 2014 yılında Kırım Yarımadası'nı işgal ederek baskıcı politikalarını hayata geçirdi. Rusya tarafından işgal edilen yarımadada 8 yıldır Kırım Tatar halkına yönelik yoğun baskılar uygulanıyor. Vatan Kırım'ın işgal edilmesinin ardından Kırım Tatar halkının boykot ettiği ve katılmadığı düzmece bir referandum sayesinde işgalci Rus yönetimi Kırım'da yasa dışı bir hakimiyet kurdu.

Rusya'nın 24 Şubat 2022'de Ukrayna'ya karşı topyekun işgal girişimi ve saldırılara başlamasının ardından Kırım'da dahil olmak üzere Ukrayna'da yaşayan Putin Rusyası'nı tanımayan ve karşı çıkan insan hakları aktivistleri ve sivil halk Rus baskılarının hedefi haline geldi.

RUSYA KIRIM'DAKİ BASKILARINI SÜRDÜRÜYOR

Kırım'da 2014 yılına kadar Kırım Tatarca eğitim veren milli okul sayısı 15 iken işgal sonrası bu okulların statüsü işgalci yönetim tarafından kaldırıldı. Bu süre zarfında Kırım, Rusya'nın askeri üssüne çevrildi. 8 yıldır Rus işgali altında olan Kırım'da 169'u Kırım Tatarı olmak üzere 238 kişi hakkında siyasi güdümlü davalar açıldı. Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal 6 Eylül 2021 tarihinde tutuklandı. Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu başta olmak üzere vatanlarından koparılan pek çok kişinin Kırım'a girişi yasaklandı. Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve faaliyetleri Kırım'da yasaklandı.

Rus güçlerince 2014 yılından bu yana 44 Kırım Tatarı kaçırıldı. Kırım Yarımadasında demografiyi değiştirmeyi amaçlayan Rus yönetimi, bölgeye Rus vatandaşlarını yerleştiriyor. Kırım Tatar halkının milli lideri Kırımoğlu, 8 yıl içinde Kırım'a 1.5 milyon Rus yerleştirildiğini açıkladı.

8 YIL ÖNCE RUSYA'NIN KIRIM'I İŞGALE BAŞLADIĞI KARA GÜN: 20 ŞUBAT 2014

Ukrayna’ya bağlı Kırım’ın, Rus askerleri tarafından işgale uğrayarak zulüm ve baskılarla geçen bir dönemi başlatmalarının üzerinden 8 yıl geçti. Ukrayna Parlamentosu 2015’ten itibaren resmi düzeyde, 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Sivastopol’ün (Akyar) Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti.

İşgalci Rus askerleri Kırım’a ilk olarak, 20 Şubat 2014 tarihinde girdi. Sekiz yıl önce bugün, sabahın erken saatlerinde plakaları sökülmüş askeri araçlar ve rütbe işaretleri taşımayan silahlı milisler Kırım’ın stratejik noktalarını ve hükûmet binalarını ele geçirmeye başladı.

Rus propaganda medyalarında “Kırım Özsavunması” oldukları iddia edilen, kamuflaj giymelerinden hareketle “kibar yeşil adamlar” olarak da adlandırılan Rus askerleri ve onların yanında gezen işbirlikçi milisler, yarımadanın kontrolünü yasa dışı olarak ele geçirdi. Rus propaganda mekanizmasınca işgal, sözde “bağlanma” adı altında legalleştirilmeye çalışılsa da dünya kamuoyu bu adımı asla tanımadı.

SİLAHLARIN GÖLGESİNDE SÖZDE REFERANDUM

Rus işgalinin akabinde 2014 yılının Mart ayında düzenlenen sözde referandumda Kırım sakinlerinin yarımadanın Rusya’ya bağlanması konusunda iradesini “özgürce” tecelli ettiği ileri sürüldü. Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve dünyanın birçok ülkesi, Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna, Kırım’ı geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak kabul ediyor.

Ukrayna Parlamentosu resmi düzeyde, 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Sivastopol’ün (Akyar) Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti. Dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, ilgili yasayı 7 Ekim 2015 tarihinde imzaladı.

Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi ve Ukrayna’ya yönelik politikası dolayısıyla Rusya Federasyonu’na karşı yaptırımlar uyguladı. Kırım’ın işgalinden sonra Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya tarafından desteklenen teröristler ile Ukrayna askerleri arasında çatışmalar başladı.

KIRIM'DA 8 YILDIR BASKI VE ZULÜM DEVAM EDİYOR

Rus işgaliyle adeta “açık hava cezaevi”ne dönüşen Kırım yarımadası, bir yandan silahlandırma hamleleriyle dünyayı tehdit eden askeri bir üs haline getirildi. Diğer yandan da işgale direnen Kırımlılar baskı mekanizmasının sürekli hedefi haline geldi. Yarımadada 2014’ten beri Rus işgalini onaylamadıklarını ifade eden ve tutumlarıyla belirten Kırım Tatarları başta olmak üzere Ukrayna’ya bağlı kalmak isteyenler, kaçırılmalarla, düzmece davalarla, keyfi baskın ve sorgularla korkutulmaya çalışılıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.