SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım'daki işgalci mahkemede, alıkonulan Server Bariyev hakkında ceza davası açıldı

Kırım'daki işgalci mahkemede alıkonulan Server Bariyev hakkında ceza davası açıldı

Haber Giriş Tarihi: 07.04.2022 11:09
Haber Güncellenme Tarihi: 22.07.2022 18:48
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım'daki işgalci mahkemede, alıkonulan Server Bariyev hakkında ceza davası açıldı

Rus işgali altında bulunan Kırım’daki işgalci güçler, dün Kırım Tatar aktivist Server Bariyev’in evine baskın düzenleyerek alıkoymuştu. Avukat Edem Semedlayev, aktivist ve diş teknisyeni Server Bariyev'inhakkında işgalci mahkemede dava açıldığı belirtildi.

Rus işgalciler, Kırım Tatarlarına baskı uygulamaya devam ediyor. İşgalci güçler dün sabah saatlerinde Akşeyh (Razdolnoe) kasabasında yaşayan Kırım Tatar aktivist Server Bariyev’in evine baskın düzenledi. İşgalcilerin Bariyev’in evinde arama yapmasının ardından Server Bariyev alıkonulmuştu. Avukat Edem Semedlayev, aktivist ve diş teknisyeni Server Bariev'in gün boyu FSB binasında olduğunu söyledi ve Bariyev’in dini bir yayın için Rusya Federasyonu Ceza Kanunu'nun 205.2. maddesinin 2. fıkrası (terör propagandası) uyarınca "dava" açıldığını duyurdu.

İŞGALCİ MAHKEMEDE SERVER BARİYEV HAKKINDA CEZA DAVASI AÇILDI

Aktivist ve diş teknisyeni Kırım Tatarı Server Bariyev, FSB tarafından ikamet ettiği yeri terk etmemesi için taahhütname yazdırıldı ve ardından serbest bırakıldı. İşgalci mahkemede açılan dava kapsamında, Bariyev için üç yüz bin ila bir milyon ruble tutarında para cezası veya beş yıl hapis cezası öngörüldü.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Kırım Tatarlarına yönelik baskılar devam ediyor. İşgalci güçlerin 6 Nisan 2022 tarihinde bir Kırım Tatarının evine daha baskın düzenlediği bildirildi. Evinde arama yapılan Server Bariyev, aramanın ardından alıkonulmuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.