SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım Derneği Genel Merkezi'nden Tavria Üniversitesi'ne ziyaret

Kırım Derneği Genel Merkezi heyeti Kiev'de Tavria Ulusal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazarin'i ziyaret etti.

Haber Giriş Tarihi: 19.07.2018 23:09
Haber Güncellenme Tarihi: 20.07.2018 00:19
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım Derneği Genel Merkezi'nden Tavria Üniversitesi'ne ziyaret

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi heyeti Ukrayna'nın başkenti Kiev'de Tavria Ulusal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. V. V. Kazarin ve heyeti ile görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede Kırım Derneği Genel Merkezi ve Üniversite arasındaki işbirliği alanları üzerinde konuşuldu. Üniversitenin Kırım Tatar Dili ve Edebiyatı ve Türkoloji bölümlerinin geliştirilmesi ile yeni kurulan Türk Musikisi bölümünün ihtiyaçlarının ele alındığı bildirildi. İşbirliği alanları üzerinde yol haritasının belirlendiği de ifade edildi. Görüşme esnasında Rusya Federasyonu'ndaki anadilde eğitim zorunluluğunu ortadan kaldırmaya yönelik yasa çalışması da gündeme getirildi.

Kırım Derneği Genel Merkezi'ni temsileden heyette Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin, Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) Genel Sekreteri ve Kırım Derneği Genel Başkan Vekili Avukat Namık Kemal Bayar ile dernek üyelerinden ODTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Araştırma Görevlisi Fethi Kurtiy Şahin'in bulunduğu görüşmeye Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) üyesi Gayana Yüksel ve Kırım Derneği Bursa Şubesi Başkan Yardımcısı Haluk Yaşayanlar da iştirak etti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.