SON DAKİKA
Hava Durumu

"Kırım'ın Ukrayna İçin 25 Yıllık Mücadelesi" belgesel filmi tanıtıldı

"Kırım’ın, Ukrayna için 25 yıllık Mücadelesi" adlı belgesel

Haber Giriş Tarihi: 15.10.2021 15:27
Haber Güncellenme Tarihi: 15.10.2021 15:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
"Kırım'ın Ukrayna İçin 25 Yıllık Mücadelesi" belgesel filmi tanıtıldı

Ukrayna'nın başkenti Kıyiv'de 13 Ekim 2021 tarihinde yönetmen İbragim Süleymanov, "Kırım’ın, Ukrayna İçin 25 yıllık Mücadelesi" adlı belgesel dizisinin tanıtımı için basın toplantısı gerçekleştirildi.

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de, Kırım Yarımadası'nın Ukrayna ile bağlantısını ve Rus işgalinin neden gerçekleştiğini anlatan "Kırım’ın, Ukrayna için 25 yıllık Mücadelesi" adlı belgesel dizisi tanıtıldı.

Tanıtım etkinliği sırasında, projenin amacı hakkında bilgi veren yönetmen İbragim Süleymanov, "Projemiz, Kırım’ın, Ukrayna için 25 yıllık mücadelesini ele alındığı, Kırım'ın siyasi tarihini, bölgenin Ukrayna içeriğiyle nasıl doldurulduğunu, Kırım'daki siyasi süreçlerin nasıl gerçekleştiğini, bugünkü duruma nasıl gelindiğini anlatan bir belgesel program dizisidir.” ifadelerini kullandı. Süleymanov, seyircilere, Kırım'ın geçici işgalinin ani ve tesadüf olmadığının aktarıldığını ifade ederek, "Ukrayna Yarımadasının yıllar boyu, 1991'den bu yana bağımsızlığın her döneminde, Rusya tarafından sistemli bir şekilde, siyasi, kültürel, sosyal işgalinin sonucu olduğunu göstermeye çalışıldı." dedi.

Yönetmen Süleymanov, bu film ile; Rusya'nın neden bu kadar ısrarla Kırım Tatar ve Ukrain halkının temsilcilerini Kırım'ın dışına itmeye çalıştığına, işgalci ülke Rusya'nın onları neden tehdit olarak gördüğüne, Kırım'da Ukrayna yanlısı görüşlerin ve ifade özgürlüğünün neden bastırıldığına cevap aramaya çalıştığını kaydetti.

Proje ile Kırım'ın siyasi tarihini içeren yüksek kaliteli belgeseller hazırlanmak isteniyor. Süleymanov, dizinin, arşiv materyallerine dayandığını, olaylara doğrudan katılan Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı Borıs Kojin, Ukrayna Milletvekili Yuriy Karmazin ve siyasetçi Roman Bessmertnıy ve diğer insanlardan hatıraları ışığında oluşturulduğunu dile getirdi.

"Kırım’ın, Ukrayna İçin 25 Yıllık Mücadelesi" belgesel dizisinin büyük kısmının Ukrayna Kültür Vakfı'nın desteğiyle çekildiği belirtildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.