SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım Tatar heyeti, Rus işgalinden kurtarılan İrpin kentini ziyaret etti

Kırım Tatar heyeti, Rus işgalinden kurtarılan İrpin kentini ziyaret etti

Haber Giriş Tarihi: 30.04.2022 15:58
Haber Güncellenme Tarihi: 14.06.2022 17:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım Tatar heyeti, Rus işgalinden kurtarılan İrpin kentini ziyaret etti

Kırım Tatar heyeti, Rus işgalinden dolayı büyük zarar gören Kıyiv bölgesindeki İrpin kentini ziyaret etti. Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Çubarov’un başkanlığındaki heyet, İrpin Belediye Başkanı Oleksandr Markuşin ile bir araya geldi.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakan Yardımcısı Snaver Seithalilev, KTMM Koordinasyon Merkezi Temsilcisi Elvin Kadırov, İrpin Belediye Başkanı Oleksandr Markuşin ile bir araya geldi. Görüşmede, Belediye Başkanı Markuşin, Rus füzelerinin ve bombardımanından zarar gören kentin yenilenme süreci hakkında bilgi verdi.

Kentte hala süpermarketlerin faaliyet göstermemesinden dolayı KTMM Koordinasyon Merkezi, İrpin'de yaşayan insanlara insani yardım paketleri getirdi. Bunun dışında kentteki çocuklar için Ukrayna Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanlığı, çocuklar için patlayıcılarla ilgili temel davranış kuralları ile ilgili rehber kitapları dağıttı.  

İnsani yardımın Türkiye’nin desteği, KTMM Koordinasyon merkezinin Afet ve Acil Durumu Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile yaptığı iş birliği sayesinde sağlandığı ifade edildi.

İRPİN KENTİ BİR AY BOYUNCA RUS İŞGALİ ALTINDA KALDI

Rus işgal güçleri, Şubat 2022 sonunda İrpin kentini işgal altına aldı. Rus askerleri bir ayrım yapmaksızın kentteki konut, okul, mağazaları bombaladı. Mart ayının sonunda Rus ordusu İrpin’den geri çekildi. Yerel yönetim, İrpin’de Rus saldırıların sonucu aralarında okul ve hastanelerin de bulunduğu kentteki binaların yüzde 70’inin yıkıldığını ve zarar gördüğünü açıkladı.

RUS ORDUSU KIYİV BÖLGESİNDE KATLİAM YAPTI

Bilindiği gibi, ​​​​​​​Ukrayna’nın başkenti Kıyiv yakınlarındaki Buça şehrini Rus güçlerinden 1 Nisan’da kurtaran Ukrayna ordusu, binaları yıkılmış, sokakları ceset dolu bir şehirle karşılaşmıştı. Buça Belediye Başkanı Anatoliy Fedoruk, Rus askerleri tarafından bir aydır işgal altına tutulan Buça kentinde kalan her 5 kişiden birinin öldürüldüğünü bildirdi.

İnsan hakları kuruluşları ve haber ajansları, Buça’daki bu görüntüleri doğruladı. Kent, Rusların kontrolü altındayken sokaklarda günlerdir duran cesetlerin bulunduğunu açıkladı. Bilindiği gibi, ​​​​​​​Ukrayna’nın başkenti Kıyiv yakınlarındaki Buça şehrini Rus güçlerinden 1 Nisan’da kurtaran Ukrayna ordusu, binaları yıkılmış, sokakları ceset dolu bir şehirle karşılaşmıştı. Buça’daki cenaze hizmetleri çalışanı bu sabah yaptığı açıklamada yaklaşık 350 cesedi gömdüklerini ve hala gömülecek çok cesedinin bulunduğunu belirtti.

RUSYA, UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta 2’nci ayı geride bıraktı. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor. Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. İşgalci Rusya, Ukrayna’da 24 Şubat’tan 24 Nisan’a kadar 22 bin asker ve 190’a yakın savaş uçağı kaybetti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal girişimi başlattı. Rus ordusu yaklaşık 2 aydır Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle yaklaşık 4 milyon Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.