SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Çubarov'dan milli hareket emektarı Lütfi Bekirov için taziye mesajı

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Çubarov'dan milli hareket emektarı Lütfi Bekirov için taziye mesajı

Haber Giriş Tarihi: 26.04.2022 01:27
Haber Güncellenme Tarihi: 30.04.2022 11:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Çubarov'dan milli hareket emektarı Lütfi Bekirov için taziye mesajı

Kırım Tatar milli hareketi emektarı Lütfi Bekirov 24 Nisan 2022 tarihinde hayatını kaybetti. 93 yaşında hayata gözlerini yuman Bekirov için taziye mesajı yayımlayan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Bekirov'un Kırım Tatar milli hareketine verdiği değeri anlatarak, vefatından duyduğu üzüntüyü dile getirdi. KTMM Başkanı, yakınlarına ve sevenlerine sabır diledi.

Hayatı boyunca halkının vatanda yaşama hakkı için mücadele eden 93 yaşındaki Kırım Tatar milli hareketi emektarı Lütfi Bekirov vefat etti. Lütfi Bekirov, 25 Nisan 2022'de Kurman (Krasnogrardeysk) bölgesindeki Alabaş Konrat (Amurskoye) köyünde toprağa verildi. Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, ömrü boyunca Kırım Tatar milli hareketi için mücadele eden Lütfi Bekirov'u unutmadı. Bekirov için taziye ve başsağlığı mesajı paylaştı.

Kırım Tatar Milli Meclisi adına Başkan Refat Çubarov'un başsağlığı mesajında şu ifadeler yer aldı:

Milletimiz büyük kayba uğradı. Milli hareketimizin temelini oluşturanlardan, 1968 yılında ailesiyle Kırım'a, Kurman bölgesi Nekrasovo köyüne dönen ve daima burada yaşayıp, diğer yoldaşlarıyla beraber halkımızın Vatana dönmesi ve milli özerkliğini kurması için mücadele eden Lütfi Bekir fani dünyayı terk etti....

Lütfi Ağa, adaletperverliğinden dolayı ağır cezalara, hapislere maruz kaldı. Buna rağmen milli hareketten uzaklaşmadı ve daima en faal isimlerden birisi oldu.

5 Aralık 1928'de Bahçesaray'ın Eski Yurt köyünde doğdu. Savaş döneminde faşistlere yönelik görevler üstlendi. Lanetli sürgün neticesinde ailesi, Bekabad'a (Özbekistan) göçtü...

Hakikaten, cesur, becerikli, mesuliyet sahibi, bilgili, milletperver bir insandı. O şekilde hatıralarımızda yaşayacaktır. Yakın dönemde onun adını Kırım'da sokaklara vereceğimize eminiz.

Lütfi Bekir'in vefat etmesinden dolayı geniş ailesine, evlatlarına, oğlu milli hareket iştirakçisi, Alabaş Konrat köy şurasının önceki başkanı Rüstem Bekir'e, torunlarına, akraba ve yakınlarına derin taziyelerimizi bildiriyoruz. Başsağlığı ve sabırlar diliyoruz.

Lütfi dede, Allah'ın rahmetinde bulunsun.

Kırım Tatar Milli Meclisi

Milli Kurultay mebusları,

Kurman halkının faalleri, dostları, safdaşları adına

LÜTFİ BEKİROV KİMDİR?

Kırım’ın Bahçesaray bölgesindeki Eski Yurt köyünde 1928’de dünyaya gelen Lütfi Bekirov, Kırım Tatar milli hareketinin destekçilerinden biriydi. 

1964 yılında, Taşkent Politeknik Enstitüsünde okumaya başlayan Bekirov aynı dönemde Kırım Tatar milli hareketine katıldı. 1968 yılında Kırım’a taşınan ailesi, sürgünden yarımadaya dönen ilk aileler arasındaydı. Defalarca mahkum edilen Bekirov, yetkililer tarafından yarımadadaki Kırım Tatar hareketinin “ana ideoloğu” olarak kabul ediliyordu. 1970’lerde Bekirov farklı bahanelerle 4 yıl ve 2,5 yıl olmak üzere iki kere hapis cezasına çarptırıldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.