SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırımoğlu: Kırım’ın zor yoluyla işgalden kurtarılması Kırım Tatar halkını tehlikeye atacaktır

Kırımoğlu: Kırım’ın zor yoluyla işgalden kurtarılması Kırım Tatar halkını tehlikeye atacaktır

Haber Giriş Tarihi: 04.04.2022 17:38
Haber Güncellenme Tarihi: 17.03.2023 03:48
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırımoğlu: Kırım’ın zor yoluyla işgalden kurtarılması Kırım Tatar halkını tehlikeye atacaktır

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Rusya’nın şu anda Ukrayna'nın Kırım'ın statüsü ile ilgili müzakere süreci başlatma teklifini reddetmesi nedeniyle Kırım’ın zor kullanmadan işgalden kurtarılması seçeneğinin gündemden kalktığını ifade etti. Bununla birlikte Kırımoğlu, yarımadanın zor kullanarak işgalden kurtarılmasının ilk önce Kırım’ın yerli halkını tehlikeye atacağını belirterek, “Kırım Tatarlarını yok etmeye başlarlar” dedi.

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Rusya’nın Kırım'ın statüsü ile ilgili görüşmeye başlamayı kabul etmesinin büyük önem taşıdığını kaydetti. Apostrof Haber Ajansına konuşan Kırımoğlu, müzakerelerin başlaması durumunda 1949 tarihli Cenevre Sözleşmesinin işgal altındaki topraklarla ilgili maddesinin yürürlüğe gireceğini belirten Kırımoğlu, “Yani Kırım’da Ukrayna yasaları ve Ukrayna Anayasası ile sağlanan demokratik özgürlükler geçerli olacaktı. İlk başta 15 veya 50 yıl gibi sürelerden bahsedilmesine kesinlikle karşıydım. İnsanların bu rakamlar odaklanacağını tahmin ediyordum. Ve beklediğim gibi konu ile ilgili Kırım
‘dan da dahil olmak üzere bir sürü telefon aldım, insanlar, onları Ruslara 15 yıl daha bıraktığımızı söylüyorlar...” dedi.

"DİPLOMATİK ÇÖZÜME VE YAPTIRIMLARA ODAKLANMAMIZA GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM"

Öte yandan Rusya’nın şimdilik Kırım statüsünü görüşmeyi kabul etmediğini dolayısıyla zor kullanmadan yarımadanın işgalden kurtarılması konusunun da gündemden çıkarıldığını belirten Kırımoğlu, “Ama şunu söylemek istiyorum; Kırım’ın zor yoluyla işgalden kurtarılması ilk önce Kırım’ın yerli halkını tehlikeye atacaktır. Onları öldürmeye başlayacaklar. Bununla birlikte Kırım’da nükleer silahın bulunma ihtimalinin yüzde 90 olduğunu göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Allah korusun kullanırlar ve Kırım yaşam için uygunsuz hale gelir. Bu nedenle, olumlu bir sonuca yol açacağını düşündüğüm diplomatik adımlara, yaptırımlara odaklanmamız gerektiğine inanıyorum. Müzakerelerin başarısı büyük ölçüde savaş alanındaki başarıya bağlıdır. Biz ise savaş alanında başarılıyız ve daha da başarılı olacağımıza inanıyorum. O zaman şartlarımız da farklı olacak.” diye aktardı.

"YAPTIRIMLAR BİRKAÇ AY SONRA ETKİSİNİ GÖSTERECEK"

Yaptırımların etkisinin birkaç ay sonra daha da belli olacağını belirten Kırımoğlu, “Haziran-Temmuz ayına kadar, en fazla yıl sonuna kadar ekonomilerinin durumunun kötüleşeceğini ve askerlerini artık besleyemeyeceklerini tahmin ediliyor. O zaman her şey çözülecek. Yani bekleyerek biz Rusya ismini taşıyan bu projeyi gömebiliriz. Bunun için çok büyük şansımız var.” ifadelerini kullandı.

Kırım Tatar halkının milli lideri, birçok uzman ve istihbarat raporlarının ekonomik çöküşünün Rusya’nın bölünmesine yol açacağına işaret ettiğini belirtti.

"KIRIMLI GENÇLERİ RUS ORDUSUNDA ASKERLİK YAPMAKTAN KAÇINMAYA TAVSİYE EDİYORUZ"

Rus işgalci yönetiminin Kırım’da yürüttüğü askere alma kampanyasını değerlendiren Kırımoğlu, “Biz soydaşlarımıza seslenerek Rus ordusunda askerlik yapmaktan her türlü yollarla kaçınmaya davet ediyoruz. İşgalciler askerliği reddedenleri hapisle cezalandırıyor ama hapis ölümden daha iyi. Öte yandan savaşa gönderilmesi durumunda Ukrayna ordusuna teslim olmalarını istiyoruz. Ama bildiğiniz gibi Rusya’da Sovyetler Birliği’nde olduğu gibi teslim olmak isteyenleri veya geri çekilmek isteyen askerleri öldüren özel birlikler mevcut. Bu yüzden teslim olma ihtimalleri çok küçük...” dedi.

"5 KIRIM TATARININ CENAZESİ YAPILDI"

İşgal altındaki Kırım’a her gün ölü askerlerin cesetlerinin getirildiğini aktararak, “Hergün yarımadaya askerlerin cesetlerinin getirildiği konusunda haberler alıyoruz. Savaşta ölen 5 Kırım Tatarının cenazesi yapıldı. Ebeveynler oğullarının hiçbir anlaşma imzalamadığını, yeni askere alınan gençleri doğrudan cepheye gönderildiğini anlatıyorlar” dedi.

Ayrıca Kırımoğlu, işgalci Rus yönetiminin, Kırımlı gençleri Ukrayna’ya teslim olmaları durumunda anne babalarına zarar vermekle tehdit ettiğini belirtti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.