SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırımoğlu: Putin ve çevresi suçla bağlantılı ona güvenmenin bir anlamı yok

Haber Giriş Tarihi: 17.04.2022 18:40
Haber Güncellenme Tarihi: 17.04.2022 18:42
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırımoğlu: Putin ve çevresi suçla bağlantılı ona güvenmenin bir anlamı yok

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Rusya devlet Başkanı Vladimir Putin ile Mart 2014 yılında yaptığı telefon görüşmesini değerlendirdi. Kırımoğlu, Putin ve yakın çevresinin suçlu olduğunu vurguladı ve Putin'e güvenmenin doğru olmayacağının altını çizdi.

Kırım Tatarlarının lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, 17 Nisan 2022 tarihinde, Rusya-Ukrayna savaşı ve Rusya Devlet Başkanı Putin ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Kırımoğlu, “Putin'in çevresi suçla bağlantılıdır. Putin'e inanmanın bir anlamı yok. Çünkü onun imzasının attığı  anlaşmayı her an ihlal edebilecek bir kişiye sahiptir.” dedi.

KIRIMOĞLU: 12 MART 2014 TARİHİNDEKİ TELEFON GÖRÜŞMEMİZDE PUTİN’DEN MANTIKLI BİR ŞEY DUYMADIM

Kırımoğlu, Putin ile telefon görüşmesine dikkat çekerek, “Putin'le 12 Mart 2014 tarihinde telefonda görüştüğümde ondan mantıklı bir şey duymadım. Putin adeta Kırım'da Kırım Tatarları ile Rus silahlı kuvvetleri arasında kanlı çatışmalar yokmuş gibi endişelerini dile getirerek konuşmuştu. Çok garipti çünkü, aynı gün içerisinde benimle görüşmeden birkaç dakika önce Kırım'da askerlerin olmadığını belirtmişti... Ben de dedim ki, uluslararası hukuku çiğnedin ve özgür Kırım’ı işgal ettin. Bana 'Ukrayna, yasal bir şekilde Sovyetler Birliği'nden ayrılmadı' dedi. Ukrayna’nın bağımsız bir devlet olduğuna ilişkin herhangi bir şüphenin olmadığını açıkça belirtilen büyük anlaşmayı imzalayan ülkenin lideri bunu söylüyor.... Bu şekilde konuşmakta bir sakınca görmüyor.” ifadesini kullandı.

Kırımoğlu, verdiği röportajda Ukrayna ordusunun, Putin Rusyasını durdurabileceğine ifad etti. Ancak Kırımoğlu, bunun için Ukrayna ordusuna silah desteği verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

KIRIMOĞLU: PUTİN VE ONUN ÇEVRESİ SUÇLA BAĞLANTILI İSİMLER

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, “Hitler, Stalin, Putin gibi diktatörler her şeyden önce muazzam kişisel güvenlik sistemine sahipler. İkincisi ise çevresinin tamamı suçla bağlantılıdır. Diyelim ki savunma bakanları Putin'i ortadan kaldırmak için bir şeyler yapsın. Bunu yapanlar yine de kahraman olmayacaklar..." ifadesini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.