SON DAKİKA
Hava Durumu

Kıyiv bölgesinde şimdiye kadar 30'u çocuk 765 sivilin cesedi bulundu

Rus ordusunun sivillere yönelik öldürme, işkence ve tecavüz suçlarını soruşturan Ukraynalı yetkililer, Kıyiv bölgesinde şimdiye kadar 30'u çocuk, 765 sivilin cesedini buldu.

Haber Giriş Tarihi: 14.04.2022 20:33
Haber Güncellenme Tarihi: 14.04.2022 20:33
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kıyiv bölgesinde şimdiye kadar 30'u çocuk 765 sivilin cesedi bulundu

Rus ordusunun sivillere yönelik öldürme, işkence ve tecavüz suçlarını soruşturan Ukraynalı yetkililer, Kıyiv bölgesinde şimdiye kadar Rus askerleri tarafından öldürülen 30'u çocuk, 765 sivilin cesedini buldu.

The Guardian tarafından 13 Nisan 2022 tarihinde yayımlanan habere göre, Kıyiv Bölgesi Başsavcı Yardımcısı, Rus ordusunun sivillere yönelik işledikleri öldürme, işkence ve tecavüz suçlarını soruşturan yetkililerin Nisan ayı başından bu yana Kıyiv bölgesinde 30'u çocuk olmak üzere 765 sivilin cesedini bulduklarını söyledi.

Ukrayna birliklerinin, Kıyiv yakınlarındaki bölgelerinin kontrolünü Rus işgalinden yeniden ele geçirmesinden bu yana bölgede çok sayıda toplu mezar keşfedildi.

Kıyiv Bölgesi Başsavcı Yardımcısı Oleg Tkalenko (Oleh Tkalenko), yetkililerin önümüzdeki haftalarda daha fazla ceset bulunmasını öngördüğünü belirterek "Bu sadece başlangıç. Borodyanka, Hostomel, İrpin ve Buça gibi büyük şehirlerde daha yeni çalışmaya başladık. Henüz araştırılmayan ve kazılmayan birçok yer var" dedi.

"HER BİREYİN TEK TEK BELGELENMESİ DEVAM EDİYOR"

“Her bireyi doğru bir şekilde belgelemek zaman ve çaba gerektirir. Ancak sahte olduğuna dair Rus yalanlarına karşı kanıta sahip olmamız için bunu yapmamız gerekiyor” diyen Tkalenko, "Rus askerlerinin, öldürdükleri vatandaşların cesetlerini kasıtlı olarak sokaklara bıraktıklarına ve halkı korkutmak için insanların onları gömmelerini yasakladıklarına inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Oleg Tkalenko ayrıca ofisinin araştırdığı, Rus birliklerinin sivil gruplara yönelik uyguladığı işkenceyle ilgili vakaları da anlattı. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.