SON DAKİKA
Hava Durumu

Kıyiv'de protestocular Nariman Celal ve tüm siyasi tutsakların serbest bırakılmasını talep ettiler

Ukrayna'nın başkenti Kıyiv'de KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal başta olmak üzere Kremlin'in alıkoyduğu tüm Ukrayna yanlısı Kırımlı siyasi tutsakların serbest bırakılması talebiyle protesto düzenlendi.

Haber Giriş Tarihi: 30.10.2021 21:07
Haber Güncellenme Tarihi: 30.10.2021 21:07
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kıyiv'de protestocular Nariman Celal ve tüm siyasi tutsakların serbest bırakılmasını talep ettiler

Ukrayna'nın başkenti Kıyiv'de KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal başta olmak üzere Kremlin'in alıkoyduğu tüm Ukrayna yanlısı Kırımlı siyasi tutsakların serbest bırakılması talebiyle protesto düzenlendi.

Ukrayna'nın başkenti Kıyiv'de 30 Ekim 2021 tarihinde, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal başta olmak üzere Kremlin'in alıkoyduğu tüm Ukrayna yanlısı Kırımlı siyasi tutsakların serbest bırakılması talebiyle protesto gerçekleştirildi. Bağımsızlık Meydanı'nda siyasi tutsaklar için gerçekleştirilen protestoda; Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov, eski siyasi tutsak ve Ukraynalı yönetmen Oleg Sentsov, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz ve Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Daimi Temsilcisi Anton Korınevıç konuşma yaptılar.

ÇUBAROV'DAN RUS ENERJİSİNE AMBARGO KONULMASI İÇİN ÇAĞRI

KTMM Başkanı Refat Çubarov, konuşmasının başlangıcında Nariman Celal'i Kremlin'in alıkoyduğu tüm siyasi tutsakların imajı olarak nitelendirdi. Çubarov, Rusya'nın siyasi ve diplomatik izolasyonunu gerçekleştirmek için Rusya'yı SWIFT'ten (uluslararası bankalararası bilgi transferi ve ödeme sistemi) hariç tutmak için Rus enerjisine ambargo konulmasını önerdi.

Eyleme katılan eski siyasi tutsak ve Ukraynalı yönetmen Oleg Sentsov, Nariman Celal'in serbest bırakılması için mücadele edeceğine söz vererek Ukrayna halkının "vatandaşlarını terk etmeyeceğine" olan güvenini dile getirdi. Sentsov, "Bu eylemlere ihtiyaç vardır ve sürekli olarak gerçekleştirilmelidir. Burası benim için kutsaldır. Hepimiz sekiz yıl önce Maidan'da (Euromeydan) özgürlüğümüz için savaşıyorduk. Kardeşlerim burada öldü. Ve özgürlüğümüzün bedelini bu kanla ödediğimizi ve bunun sonunun geleceğini düşündük ama olmadı. Düşmanımız bize saldırdı, maskesini çıkardı ve Kırım'ımızı ele geçirdi. Kırım işgalinin başlangıcını da gördüm, bu şiddet ve size karşı (işlenen) ahlaki tecavüz kelimelerle tarif edilemez. İşgalciler memleketinize girdiklerinde, zırhlı personel taşıyıcıları sürdüğünde, orada birçok adam öldü, bazıları işkence gördü, Kırım Tatarları hala bulunamadı, sonra Donbas'ta savaş başladı." diye kaydetti.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz ise konuşmasında, Seytumer Seytumerov'un Üçüncü Bahçesaray Grubu çerçevesinde dün çıktığı mahkemedeki son konuşmasına atıfta bulunarak, Seytumerov'un Kırım Tatarlarının istikrarlı ve sağlam bir tarihi hafızaya sahip olduğunu ve bu hafızanın halkı kırmayacağını ve kaçınılmaz olarak onları zafere götüreceğini söylediğini aktardı. Bunun dışında Ukrayna hükumetine Rusya'dan enerji satın almaması hususunda çağrıda bulunarak, "Devletimizin baskı örneği olmasına ihtiyacımız var, o zaman uluslararası toplum Rusya'ya baskı yapacak" dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Daimi Temsilcisi Anton Korınevıç ise Ukrayna makamlarının vatandaşlarını asla unutmadığını ve tüm siyasi mahkumların serbest bırakılması için çaba göstermeye devam edeceğini kaydetti. Nariman'ın ailesinin, devletin ve uluslararası toplumun yanlarında olduğunu ifade ettikleri sözlerini hatırlatan Korınevıç, "(Ukrayna) Devleti, özgür kalana kadar onunla ve diğer tüm vatandaşlarla birlikte olacak." dedi. Neriman Celal'in 23 Ağustos 2021'de Kıyiv'de "Kırım Platformu" zirvesine katıldığını ve Rus işgalindeki Kırım'ın yeniden entegrasyonunu desteklediğini, harika bir konuşma yaptığını anımsatan Korınevıç, yine Nariman'ın sözlerine atıfla, Ukrayna ve uluslararası toplumun, Rusya Federasyonu tarafından yasa dışı olarak gözaltına alınan tüm Ukrayna vatandaşlarına daha fazla ilgi göstermeleri gerektiğini vurguladı.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Daimi Temsilcisi ayrıca, tüm tutukluların ve ailelerinin yasal ve sosyal koruma hakkına sahip olmaları için uygun bir temel oluşturulmasının gerekli olduğunu söyleyerek, "Bu nedenle, devlet tarafından yasal ve sosyal korumaya ilişkin 6104 sayılı kanun taslağının Ukrayna Parlamentosu'nun kubbesi altına girmesini çok ümit ediyoruz. Bu yasaları çıkarmak için elimizden geleni yapacağız." diye kaydetti.

İŞGALCİ MAHKEME KTMM BAŞKAN YARDIMCISI NARİMAN CELAL VE İKİ KIRIM TATARININ TUTUKLULUK SÜRELERİNİ UZATMIŞTI

Akmescit (Simferopol) kentindeki sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesinde, 28 Ekim 2021'de Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal ve Kırım Tatar aktivistleri Asan Ahtemov ile Aziz Ahtemov’un davaları görülmüştü. İşgalci mahkeme üç Kırım Tatarının tutukluluk halinin devamına karar vermişti. Böylece Kırım Tatar siyasi tutsakların tutukluluk süreleri 23 Ocak 2022 tarihine kadar uzatıldı.

Bunun yanı sıra uruşmanın kapalı bir şekilde gerçekleştirildiği ve psikiyatri hastanesinde alıkonulan Nariman Celal’in mahkemeye getirilmediği de bildirilmişti.

İŞGALCİ RUSYA’DAN SÖZDE SABOTAJ İDDİASIYLA KIRIM TATARLARINA BASKI

Rus istihbaratından, 7 Eylül 2021 tarihinde yapılan açıklamada, Akmescit yakınındaki Anğara köyünde 23 Ağustos 2021 tarihinde sözde “sabotaj eyleminin” düzenlendiği iddia edilirken “sabotajın” güya Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü ve Kırım Tatar Milli Meclisi tarafından organize edildiğini ileri sürdü. FSB, yürütülen “soruşturma” çerçevesinde 3 “şüphelinin” tutuklandığını bildirirken; Ukrayna tarafının “sabotajı düzenleyen kişilere” güya 2 bin dolar ödül sözü verdiğini iddia etti. Rus propaganda televizyon kanalı Zvezda’nın Telegram hesabında yayımlanan haberde, sözde sabotajın düzenlendiği yerden görüntülere ve güya sabotaj eylemini düzenleyen Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un itiraf videolarına yer verildi.

3 KIRIM TATARI 4 KASIM’A KADAR TUTUKLU KALACAK

Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, 6 Eylül’de, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Kırım Tatar aktivistleri Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov hakkında 4 Kasım’a kadar tutuklama kararı aldı. FSB yürüttüğü düzmece soruşturma sonucu alıkoyduğu Nariman Celal, Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov’u güya “sabotaj” düzenlemekle ile suçluyor.

ALIKONULAN KIRIM TATARLARINA İŞKENCE UYGULANDI

İşgalciler günler boyunca Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un bağımsız avukatlara görüşmesine izin vermedi. Daha sonra büyük çabalar sonucu müvekkil ile görüşen avukat Ayder Azamatov, işgalci Rus güçlerinin Kırım Tatarlarına işkence uyguladıklarını anlattı.

İKİ KİŞİYE TUTUKLAMA CEZASI

Öte yandan asılsız bahanelerle haklarında dava açılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında, tutuklama cezası kararı alındı. Biri gece ortasında, diğeri sabah erken saatlerinde FSB görevliler tarafından kaçırılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında Rusya İdari Suçlar Kanununun 19.3 maddesi uyarınca (polis görevlisinin talebine uymamak) dava açıldı. Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatarlarını suçlu bularak Şevket Useinov hakkında 14 gün tutuklama cezası, Eldar Odamanov hakkında ise 15 gün tutuklama cezası kararı aldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.