SON DAKİKA
Hava Durumu

KKTC'de hükumet istifa etti! Yeni hükumetin kurulması için görevlendirme süreci yarın başlayacak

Haber Giriş Tarihi: 20.04.2022 23:16
Haber Güncellenme Tarihi: 20.04.2022 23:22
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
KKTC'de hükumet istifa etti! Yeni hükumetin kurulması için görevlendirme süreci yarın başlayacak

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, hükumetin istifasını kabul etti. Yeni hükumetin kurulması için görevlendirme süreci yarın başlayacak.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Ulusal Birlik Partisi, Demokrat Partisi, Yeniden Doğuş Partisi koalisyon hükumeti bugün itibarıyla sona erdi. Türk Ajansı Kıbrıs'ın (TAK) haberine göre, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Başbakan Faiz Sucuoğlu arasında bugün gerçekleşen görüşme tamamlandı. Görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Tatar, Başbakan Sucuoğlu'nun dün öğle saatlerinde kendisini ziyaret ettiğini ve Maliye Bakanı Sunat Atun'u görevden alma talebini ilettiğini belirtti.

YENİ HÜKUMETİ KURMA SÜRECİNDEKİ GÖREVLENDİRMELER YARIN BAŞLIYOR

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Başbakan Sucuoğlu'nun öğleden sonra yeniden gelerek bu kez hükumetin istifasını sunduğunu aktararak, "Hukukçularla istişare sonucunda istifanın tek taraflı olduğu ve Cumhurbaşkanı olarak bunu uygulama durumunda olduğum sonucuna vardım." ifadelerini kullandı.
Ersin Tatar, Sucuoğlu ile bugün saat 15.30'da yaptığı görüşmede, hükumetin istifasını kabul ettiğini kendisine ilettiğini bildirdi.

Sucuoğlu'ndan yeni hükumet kurulana kadar başbakan ve bakanların görevlerine devam etmesini istediğini söylediğini kaydeden Cumhurbaşkanı, bir an önce yeni hükumetin göreve gelmesini temenni ettiklerini belirtti.

Tatar, ülkede ekonomik kriz olduğunu ve Türkiye ile imzalanan protokolün bir an önce istişarelerle uygulamaya konulmasının önemli olduğunu vurgulayarak, "Bu görüşlerimi Başbakan Sucuoğlu ile de paylaştım." dedi. Diğer yandan Tatar, yeni hükumetin kurulması için görevlendirme sürecinin yarın başlayacağını söyledi.

KKTC'DE GENEL SEÇİMLER

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 23 Ocak 2022 tarihinde erken genel seçimler için halk sandık başına gitti. Seçimlerden yüzde 40’a yakın oyla Ulusal Birlik Partisi birinci parti olarak çıktı. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 38. hükumeti kurma görevini 8 Şubat'ta partinin mevcut Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu’na verdi. Tatar, Sucuoğlu'nun hazırladığı kabine listesini 21 Şubat'ta onaylamıştı.
Böylece KKTC'de Ulusal Birlik Partisi (UBP), Demokrat Parti (DP) ve Yeniden Doğuş Partisi'nden (YDP) oluşan koalisyon hükumeti kurulmuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.