SON DAKİKA
Hava Durumu

KMPÜ giriş sınavında Kırım Tatarca kullanma hakkı

Haber Giriş Tarihi: 17.07.2014 15:52
Haber Güncellenme Tarihi: 17.07.2014 15:44
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
KMPÜ giriş sınavında Kırım Tatarca kullanma hakkı

Kırım Mühendislik ve Pedagoji Üniversitesi’nde okumak isteyen öğrenci adayları, üniversite sınavlarına Rusça, Ukraince ve Kırım Tatarca olmak üzere Kırım’ın 3 resmi dilinde girebilecek.

Kırım Mühendislik ve Pedagoji Üniversitesi kabul komisyonu sekreteri Makine Mühendisliği Bölümü öğretim görevlisi Doç. Dr. Aziz Aliyev, QHA’ya yaptığı açıklamada, “Kırım’daki üniversitelere öğrenci kabul etme düzenini kurallara bağlayan Rusya Federasyonu Eğitim ve Bilim Bakanlığı’nın 19 Mayıs 2014 tarihli 553 sayılı kararı gereğince üniversite, isteğine göre Kırım’ın resmi dillerinden herhangi birinde üniversite sınavı düzenleyebilir” dedi.

Aziz Aliyev, “Üniversite sınavlarını Ukraince, Kırım Tatarca ve Rusça hazırlayacak Kırım’daki tek üniversiteyiz. Aday öğrenciler, hangi dilde sınava gireceğini seçebilir” diye kaydetti.

Biyoloji ve tarih sınavlarını Kırım Tatarca ve Ukraince vermek isteyenlerin olduğunu belirten Aliyev, “Kırım Mühendislik ve Pedagoji Üniversitesi’nde sınavları Kırım Tatarca ve Ukraince vermek isteyen öğrencilerden yaklaşık 10 dilekçe kabul edildi” dedi.

Kırım Mühendislik ve Pedagoji Üniversitesi’nde, örgün eğitim için dilekçeler 4 Ağustos tarihine, açık öğretim için 12 Ağustos tarihine kadar kabul edilecek. Örgün eğitim için üniversite sınavları 5-12 Ağustos, açık öğretim için 13-20 Ağustos tarihlerinde yapılacak.

Federal Üniversitesiteye dönüştürülmesi planlanan Tavriya Üniversitesi’nin kabul komisyonu da sınavlarda Ukraince ve Kırım Tatarcanın tercih edilebileceğini baydetti. Ancak şimdiye kadar hiç dilekçe kabul edilmediği belirtildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.