SON DAKİKA
Hava Durumu

Kremlin'den yalan rüzgarı: Peskov, Buça ile ilgili suçlamaları reddetti!

Kremlin'den yalan rüzgarı: Peskov, Buça ile ilgili suçlamaları reddetti!

Haber Giriş Tarihi: 04.04.2022 16:40
Haber Güncellenme Tarihi: 04.04.2022 16:40
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kremlin'den yalan rüzgarı: Peskov, Buça ile ilgili suçlamaları reddetti!

Ukrayna'nın başkent Kıyiv yakınlarındaki Buça ve Irpin'de işlenen insanlık suçları, Rus ordusunun bölgeden çıkmasının ardından ortaya çıktı. İşkence, katliam ve toplu mezarlara dair görüntüler, dünya gündeminde geniş yankı buldu. Bu konuda, pek çok ülke Rus ordusunun işlediği suçların cezasız kalmaması çağrısını yaptı. Ancak, Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ortaya çıkan görüntüleri ve işkenceyi kabul etmedi. Rusya'nın bu Buça'daki durumdan sorumlu olmadığını ileri sürerek, "Gördüğümüz görüntülere güvenmemek lazım. Savunma Bakanlığımızın uzmanları, görüntülerin sahte olduğuna dair belirtileri tespit etti" açıklamasını yaptı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna’nın Buça kentinde, Rus ordusu tarafından sivillerin öldürüldüğüne yönelik iddiaları reddetti. Peskov, “Rusya, Buça'daki insanların ölümüne sebep olduğu yönündeki iddiaları reddediyor ve bu konu uluslararası düzeyde tartışılmalı” açıklamasını yaptı.,

PESKOV, RUS ORDUSU 30 MART'TA ÇIKTI DEDİ AMA...

Öte yandan, Dmitriy Peskov, 30 Mart 2022'de Rus ordusunun Buça'dan tamamen çıktığını iddia etti. Ancak, Rus propaganda medya servislerinden Zvezda, daha 1 Nisan 2022'de Rus ordusunun Buça'da kontrolü ele aldığı haberini yapmıştı. Ayrıca, Rusya Savunma Bakanlığı, 2 Nisan'da da Buça ve Gostomel'in Rus ordusunun kontrolü altında olduğunu iddia etmişti.

Açıklama yok. BUÇA'DA SİVİL KATLİAMLARI VE TOPLU MEZARLAR...

Ukrayna'nın başkenti Kıyiv'e 37 kilometre uzaklıktaki Buça'daki katliam görüntülerine yenileri eklendi. Buça'da kilise bahçesinden toplu mezarlar çıktı. Ayrıca, ortaya çıkan görüntülerde, işkence ve savaş suçu işlendiği görülüyor. İşkence ve savaş suçlarına ait görseller:

 

RUSYA UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ BAŞLATTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal başlattığını duyurdu. Rus ordusu Ukrayna’daki kritik altyapı tesisleri, havaalanları, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor.  Öte yandan Rus ordusunun Ukrayna’daki kayıpları artmaya devam ediyor. Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Oleksiy Arestovıç, 21 Mart 2022 tarihine yaptığı açıklamada, Ukrayna’da 26 gün içinde Rusya’ya ait 3 taarruz ordusu ve bir hava ordusunun imha edildiğini bildirmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.