SON DAKİKA
Hava Durumu

MİT'ten Suriye'de operasyon

Haber Giriş Tarihi: 28.09.2022 16:15
Haber Güncellenme Tarihi: 28.09.2022 17:53
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
MİT'ten Suriye'de operasyon

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Halep’te operasyon düzenledi. Operasyonda orman yangını eylemlerinden sorumlu olan PKK/KCK'lı Sabah Oğur, etkisiz hale getirildi.

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Suriye’nin Halep kentinde düzenlediği operasyonla kırmızı kategoride aranan ve orman yangını eylemlerinden sorumlu olan PKK/KCK'lı Sabah Oğur'u etkisiz hale getirdi.

Güvenlik kaynaklarının aktardığına göre, PKK/KCK-PYD/YPG'nin üst düzey kadrolarının etkisiz hale getirilmesi için Suriye ve Irak'taki örgüt mensupları yakın takibe alındı.

MİT'in yürüttüğü çalışma sayesinde Türkiye, Irak ve Suriye'de sorumlu düzeyde faaliyet gösterdiği, eylemlerde yer aldığı ayrıca örgütün Türkiye'deki orman yangını eylemlerini gerçekleştiren "ateşin çocukları" yapılanmasında sözde sorumlu düzeyde çalışmalar yürüterek örgüte yeni kadrolar kazandırdığı belirlenen, İçişleri Bakanlığı Terörden Arananlar Listesi'nde kırmızı kategoride bulunan "Şilan Emgihan" kod adlı Sabah Oğur'un Irak'tan Suriye'ye geçtiği tespit edildi.

PKK/KCK Başkanlık Konseyi'ne bağlı gençlik topluluğu yönetiminde de yer aldığı ifade edilen Sabah Oğur'un tam konumunun Halep'in Şeyh Maksut bölgesi olduğunun belirlenmesi üzerine MİT operasyon için düğmeye bastı. Operasyonda Oğur, etkisiz hale getirildi.

Birçok eylemin talimatını veren Sabah Oğur'un kardeşi PKK/KCK-PYD/YPG mensubu Zahra Oğur'un da 2010 yılında etkisiz hale getirilmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.