SON DAKİKA
Hava Durumu

Moldova'da Rusya yanlıları, Ukrayna işgalini destekleyen sembollerin yasaklanmasını kınadı

Moldova'daki Rusya yanlısı politikacılar, Rusya'nın Ukrayna işgaline ilişkin "V" ve "Z" harfleri ile siyah-turuncu "Aziz George" kurdelesi gibi sembollerin yasaklanmasını kınadılar.

Haber Giriş Tarihi: 08.04.2022 23:08
Haber Güncellenme Tarihi: 08.04.2022 23:08
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Moldova'da Rusya yanlıları, Ukrayna işgalini destekleyen sembollerin yasaklanmasını kınadı

Moldova'daki Rusya yanlısı politikacılar, Rusya'nın Ukrayna işgaline ilişkin "V" ve "Z" harfleri ile siyah-turuncu "Aziz George" kurdelesi gibi sembollerin yasaklanmasını kınadılar.

Moldova'daki Rusya yanlısı politikacılar, 7 Nisan 2022'de Moldova parlamentosunda, Rusya'nın Ukrayna işgaline ilişkin "V" ve "Z" harfleri ile siyah-turuncu "Aziz George" kurdelesi gibi sembollerin yasaklanması kararının alınmasını kınadı.

Balkan Insight'ın ( BIRN, Balkan Investigative Reporting Network–Balkan Araştırma Raporlama Ağı) aktardığına göre eski cumhurbaşkanı, Rusya yanlısı Igor Dodon, bugün parlamentonun ilgili kararını protesto etti. Dodon Facebook üzerinden yaptığı paylaşımda, “Mevcut Kişinev Kukla Hükumeti ne kadar uğraşırsa uğraşsın yasaklanamayacak şeyler, değerler ve semboller var. 9 Mayıs'ta vatandaşlarımız, karakterlerini ortaya koyacak ve bu duygusuz hükumete, istismarcı, anti-demokratik ve sorumsuz kararların tarihi hafızayı yok edemeyeceğini gösterecektir.” diye kaydetti.

Dodon yasayı çiğnemekle tehdit ederek 9 Mayıs'ta sokaklara çıkacağını ve "Nazizme karşı Zafer Bayramı'nı kutlayan on binlerce insanla birlikte" Rus sembollerinden olan Aziz George kurdelesi takacağını söyleyerek, "Bu arada, Zafer Bayramı Z ve V ile başlıyor (Rumence: Ziua Victoriei). Parlamento bu ifadeyi de yasaklamak istiyor mu? Bu hükumetin bir ölçü anlayışı var mı? Riskleri anlıyor mu? İnsanların sabrının bir sınırı olduğunu anlıyor mu?” diye sordu.

Avrupa yanlısı milletvekilleri ise yasa değişikliğini savundu. Milletvekili Lilian Carp, "Bu işaretler Ukrayna'ya karşı askeri saldırıyı haklı çıkardığı için, İhlal Yasasını ülkemiz topraklarında (işgalin sembollerini) yüceltmelerine izin vermeyecek şekilde değiştirmeyi gerekli gördük. Askeri saldırı, savaş suçları ve insanlığa karşı suçlarda kullanılan genel olarak bilinen niteliklerin ve sembollerin yapılması, satılması, dağıtılması, kamuya açık bulundurulması ve kullanılması ve bu tür eylemlerin propagandası veya övülmesi de yasaktır." dedi. Rus işgalinin sembollerini çevrimiçi de dahil olmak üzere yayan kişiler yaklaşık 225 ila 450 avro para cezası veya 30 ila 60 saat arasında ücretsiz toplum hizmeti cezasına çarptırılacak. Hükümleri ihlal eden tüzel kişiler ve kamu görevlileri, 450 ila 900 avro arasında daha büyük bir para cezası ile karşı karşıya kalacak.

MOLDOVA'DA RUS PROPAGANDASINA YASAK

Milletvekillerinin Avrupa yanlısı çoğunluğu, Moldova'da televizyon ve radyoda Rus propagandasını yasaklayan propaganda karşıtı yasayı da kabul etti. Aynı zamanda, yeni yasa, Moldova Güvenlik ve İstihbarat Servisi'ne (SIS), belirli parti bağlantılı portallarda veya Moldova'daki Kremlin tarafından yayılan ve daha sonra içeriklerini sosyal ağlarda da yayan yanlış haberlere karşı önlem almak için daha geniş ayrıcalıklar sunuyor. Yaklaşık üç saat süren tartışmanın ardından, Rus yanlısı Komünist ve Sosyalist milletvekilleri, değişiklikleri protesto etmek için meclis kürsüsüne çıktı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.