SON DAKİKA
Hava Durumu

Moldova'nın ayrılıkçı bölgesi Transdinyester'de peş peşe patlama! Güvenlik Konseyi toplanıyor

Haber Giriş Tarihi: 26.04.2022 15:08
Haber Güncellenme Tarihi: 26.04.2022 15:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Moldova'nın ayrılıkçı bölgesi Transdinyester'de peş peşe patlama! Güvenlik Konseyi toplanıyor

Moldova’da Rusya yanlısı ayrılıkçıların işgalindeki Transdinyester bölgesinde dün ve bugün saldırılar meydana geldi. Moldova Cumhurbaşkanı Maria Sandu, Transdinyester’de gerçekleşen saldırıların ardından Moldova Güvenlik Konseyini toplama kararı aldı. 

Moldova'nın ülke sınırları içerisinde bulunan ve tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Transdinyester'de hareketlilik artıyor. İşgalci yönetimin kontrolündeki sözde Devlet Güvenlik Bakanlığı (MGB) binasında patlamalar meydana gelmişti. Bugün ise Transdinyester sözde yönetimi iki güçlü radyo kulesine ve bir askeri üsse saldırı düzenlendiğini duyurdu.

İşgal altındaki Transdinyester'de, dün ve bugün meydana gelen saldırılardan sonra Cumhurbaşkanı Maria Sandu, Transdinyester’de gerçekleşen saldırıların ardından Moldova Güvenlik Konseyini toplama kararı aldığını duyurdu. 

RUSYA, KIRIM VE TRANSDİNYESTER’E KARADAN KORİDOR AÇMAK İSTİYOR

Rus General Rustam Minnekaev, Rusya’nın Ukrayna'nın güneyini kontrol altına alarak işgal altındaki Kırım’a ve Moldova’da Rusya yanlısı ayrılıkçıların işgalindeki Transdinyester'e karadan bir koridorunun açacağını ileri sürdü.

Ukrayna'nın güneybatı sınırında yer alan, işgal altındaki Transdinyester bölgesi Moskova destekli bir hükumet tarafından yönetiliyor. Transdinyester'de Rus birlikleri konuşlanmış durumda.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.