SON DAKİKA
Hava Durumu

Moskova Havalimanı'nda tutulan Özbekistanlı aktivist, Ukrayna'dan sığınma talep etti

Moskova Havalimanı'nda tutulan Özbekistanlı aktivist, Ukrayna'dan sığınma talep etti

Haber Giriş Tarihi: 01.10.2021 22:42
Haber Güncellenme Tarihi: 01.10.2021 22:44
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Moskova Havalimanı'nda tutulan Özbekistanlı aktivist, Ukrayna'dan sığınma talep etti

Özbek insan hakları aktivisti Valentina Çupik, Rusya’dan sınır dışı edilmek isteniyor. Özbekistan’ın sınır dışı ettiği aktivist, Ukrayna’dan sığınma talep etti. Özbekistan Büyükelçiliğinden yetkililerin, sınır dışı belgelerini hazırlamak için Moskova Şeremetyevo Havalimanı’na geldiği öğrenildi.

Göçmenlere yardım eden “Tañ Cahoni (Dünya Şafağı)” isimli vakfın başkanı olan Valentina Çupik, Moskova Havalimanı’nda alıkonuldu. Özbekistan Büyükelçiliği çalışanları, dün havalimanına gelerek Çupik’in fotoğraflarını çekti. Özbekistan’a girişi yasaklanan Çupik’in sınır dışı edileceği öğrenildi. Çupik’in asistanı Aleksandr Kim, Çupik’in ülkesine geri gönderilmesi halinde hapse atılabileceğini ve işkence görebileceğini ileri sürüyor.

UKRAYNA’YA SIĞINMA BAŞVURUSU YAPTI

Çupik’in asistanı Aleksandr Kim, konuyla ilgili RFE’ye verdiği demeçte, “Moskova’daki Ukrayna Büyükelçiliği iletişim bilgisine (e-mail) gönderdiler. Valentina Çupik ve annesi Lyubov Kodensova’ya Ukrayna’da sığınma hakkı verilmesi talebinde bulundular. Dilekçede bu konunun bir an önce ele alınmasını istediğimi belirtmiştim.” ifadelerini kullandı. Ukrayna makamlarından bu konuda resmi bir doğrulamanın henüz gelmediği belirtildi.

VALENTİNA ÇUPİK KİMDİR?

Çupik altı gündür havaalanında tutuluyor ve Rusya’ya girmesine izin verilmiyor. Mülteci belgesi elinden alındı ​​ve ülkeye girişi 30 yıl boyunca, 2051’e kadar yasaklandı. Daha önce Özbekistan’a sınır dışı edileceği belirtilmişti. Çupik, 2006 yılında Millî Güvenlik Servisi tarafından tehdit aldığından dolayı Özbekistan’dan ayrıldı. 2009 yılında Rusya’da mülteci statüsü aldı ve göçmenlerin haklarının korunması, yasal istihdam ve polis tarafından yasa dışı eylemlerden korunması konusunda bir takım faaliyetlerde bulundu.

Tutuklanmasının ardından 25 Eylül’de kendisine verilen tebligatta, “kasten yanlış bilgi veya sahte belge sunulması” nedeniyle mülteci statüsünden mahrum bırakıldığı belirtildi. Kolluk kuvvetleri, Çupik’in Podolsk’taki kır evini aramaya çalışmıştı. Valentina Çupik’in meslektaşları, Özbekistan’a sınır dışı edilirse, güvenlik güçlerinin takibatına gireceği üzerine yorumlar yapılıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.