SON DAKİKA
Hava Durumu

NATO'nun Ukrayna ilgili açıklamasını, Macaristan veto etti

Haber Giriş Tarihi: 31.10.2019 15:33
Haber Güncellenme Tarihi: 31.10.2019 15:33
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
NATO'nun Ukrayna ilgili açıklamasını, Macaristan veto etti

Macaristan, NATO'nun Ukrayna ile ilgili ortak açıklamasını veto etti. Macaristan'ın veto hamlesinin arkasında, Ukrayna'da yaşayan Macar azınlığa yönelik taleplerinin metinde yer almaması gösteriliyor.

Macaristan'ın iddiasına göre, Ukrayna'da yaşayan yaklaşık 125 bin Macar azınlığın anadilde eğitim hakları, Ukrayna'nın çıkardığı bir yasa ile sınırlandırılıyor. Ukrayna ise 2017 yılında ülkedeki bölücülük ile mücadele için Ukrain diline devlet okullarında verilen önemin artırılmasını ön gören bir yasa çıkartmıştı. Ancak bu yasa anadilde eğitime herhangi bir yasak getirmiyor. Yasa anadilde eğitimin, özel kurumlarda ve diğer çeşitli dil kurumlarında öğretilmesine geniş imkan tanıyor.

YASA İLE VATANDAŞLAR KENDİ DİLİNİ KONUŞABİLECEK

Ukrayna, bu yasanın her vatandaşın kendi dilini konuşması için çıkarıldığını ve herhangi bir ayrımcılık amacı gütmediğini ifade etti. Macaristan daha önce de NATO-Ukrayna arasındaki birçok görüşmeye engel olmaya çalışmıştı. Ayrıca Macaristan, Ukrayna'nın çifte vatandaşlığa izin vermemesini de eleştiriyor. Uzmanlara göre Macaristan'ın, Ukrayna'ya karşı tutumunun bir diğer nedeni iktidarda bulunan Viktor Orban'ın Rus yanlısı bir politika gütmesi. Orban, Avrupa Birliği ve NATO'ya karşı şüpheci ve soğuk yaklaşan biri olarak tanınıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.