SON DAKİKA
Hava Durumu

On binlerce Rusya vatandaşı, Kazakistan üzerinden diğer ülkelere geçiyor

Haber Giriş Tarihi: 26.09.2022 18:39
Haber Güncellenme Tarihi: 26.09.2022 18:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
On binlerce Rusya vatandaşı, Kazakistan üzerinden diğer ülkelere geçiyor

İşgalci Putin’in 21 Eylül 2022’de Rusya genelinde kısmi seferberlik ilan etmesinin ardından Rusya vatandaşları panikleyerek ülkeyi terk ediyor. Askere alınmamak için farklı yollar deneyen Ruslar, ülkeden kaçarak Kazakistan sınırında trafik oluşturdu. Kazakistan İçişleri Bakanlığı tarafından 40 bine yakın Rus’un Kazakistan’a girdiği bildirildi.

Kazakistan İçişleri Bakanlığının Göç Komitesi Başkan Vekili Albay Aslan Atalıkov, yaklaşık 40 bine yakın Rusya vatandaşının, Rusya havaalanları aracılığıyla Kazakistan üzerinden başka ülkelere geçiş yaptığını açıkladı. Atalıkov "Rusların havalimanımızı kullanma olasılığı, yer değiştirme nedenlerinden biri olarak kabul ediliyor" dedi. Atalıkov ayrıca Rusların göç akışının Kazakistan'ın komşuluk ve transit potansiyeli ile bağlantılı olduğunu kaydederek “21 Eylül'e kadar yaklaşık 9 ile 12 bin Rus vatandaşı Kazakistan'a girdi ve ayrıldı 22 Eylül'den bu yana sayıları ikiye katlandı” dedi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre ise yılın başından bu yana 4,1 milyon yabancı Kazakistan'ı terk etti. Bunların 1,6 milyonunun Rusya vatandaşı olduğu belirtildi. Ayrıca İçişleri Bakanlığının açıkladığına göre Eylül ayının başından bu yana Kazakistan'da 896 yabancı oturma izni talebinde bulundu. Bunların 115'inin Rusya vatandaşı olduğu bildirildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.