SON DAKİKA
Hava Durumu

Özbekistan'da cumhurbaşkanlığı seçimleri için halk sandık başında

Özbekistan'ı 27 yıl yöneten İslam Kerimov'un vefatından sonra 2016'da yapılan erken seçimin ardından ülkede cumhurbaşkanlığı seçimi düzenleniyor.

Haber Giriş Tarihi: 24.10.2021 11:46
Haber Güncellenme Tarihi: 24.10.2021 11:46
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Özbekistan'da cumhurbaşkanlığı seçimleri için halk sandık başında

Özbekistan halkı bugün, ülkeyi beş yıl yönetecek yeni cumhurbaşkanını belirlemek için sandık başında. Ülkeyi 27 yıl boyunca idare eden ilk Cumhurbaşkanı İslam Kerimov'un Eylül 2016'da vefatının ardından 2016 aralık ayında düzenlenen erken seçimden sonra ilk kez cumhurbaşkanlığı seçimi yapılıyor.

Ülke genelinde yerel saatle 08.00'de başlayan oy verme işleminde 21 milyon 266 bin kayıtlı seçmenin oy kullanması öngörülüyor. 10 bin 760 sandıkta oy verme işlemi yerel saatle 20.00'ye kadar sürecek.

Yasa gereği seçimlerde sadece siyasi partiler cumhurbaşkanı adayı gösterebildi. Ekoloji Partisinden Narzulla Oblomuradov, Halk Demokrat Partisinden Maksuda Vorisova, Milli Şahlanış Demokrat Partisinden Alişir Kadirov, "Adalet" Sosyal Demokrat Partisinden Bahrom Abduhalimov ve Liberal Demokrat Partisinden yeniden aday gösterilen Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev adaylar arasında yer alıyor. Katılımın yüzdee 33'ü aşması seçimlerin geçerli sayılması için yeterli sayılıyor.

Ülkedeki yasalara göre, katılım yüzde 33'ü aştığında seçimler geçerli sayılıyor. Adaylardan birinin seçimleri kazanması için oyların yarısından fazlasını alamaması halinde en çok oyu alan iki aday seçimlerin ikinci turunda yarışacak. Seçimi 50'den fazla ülkeyle birlikte Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, İslam İşbirliği Teşkilatı, Türk Konseyi ve Bağımsız Devletler Topluluğunun da aralarında bulunduğu kuruluşlardan bine yakın uluslararası gözlemci takip ediyor, yedi yüzden fazla yerli ve yabancı gazeteci görev yapıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.