SON DAKİKA
Hava Durumu

Pentagon: Rusya, Ukrayna'nın direnişi nedeniyle Donbas'ta planlarının çok gerisinde kaldı

Pentagon: Rusya, Ukrayna'nın direnişi nedeniyle Donbas'ta planlarının çok gerisinde kaldı

Haber Giriş Tarihi: 30.04.2022 09:37
Haber Güncellenme Tarihi: 30.04.2022 09:37
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Pentagon: Rusya, Ukrayna'nın direnişi nedeniyle Donbas'ta planlarının çok gerisinde kaldı

Bir Pentagon yetkilisinin, Ukrayna basınına verdiği demece göre, Rus ordusu, işgal girişiminde bulunduğu Ukrayna'nın doğusunda, planladığı sürecin çok gerisinde kaldı. ABD'li yetkili, bunun sebebini Ukrayna'nın topyekun direnişi olarak açıkladı.

ABD'li bir savunma yetkilisi, Rusya'nın iki aşkın bir süredir işgal girişimi ve saldırılarda bulunduğu Ukrayna'da, planlarının büyük oranda suya düştüğünü açıkladı. İşgalci Rus ordusunun saldırılarını yoğunlaştırdığı Donbas'ta Ukrayna'nın direnişi nedeniyle planlarının çok gerisinde kaldığını açıkladı. Pentagon yetkilisi, "Rusların olmak istedikleri yerin en az birkaç gün gerisinde olduğuna inanıyoruz" dedi.

"UKRAYNA, RUSYA KARŞISINDA GÜÇLÜ DİRENİŞ GÖSTERİYOR"

Ukrayna'nın doğusundaki Rus birliklerinin, Ukrayna ordusunun pozisyonlarına yönelik saldırılarına devam ettiği bilinirken, işgalcilerin yoğun saldırılarda bulunduğu bölgelerde dahi Ukrayna birliklerinin kuşatamadığını kaydetti. ABD Kıdemli Savunma Yetkilisi, Ukrayna'nın Rusya karşısında çok güçlü bir direniş gösterdiğinin altını çizdi.

Donbas'ın genelinde tamamen kuşatma girişimleri boşa çıkan Rus ordusu, çok daha ileri bir pozisyonda olmak istiyordu ancak halen bölgede ilerleyemiyor. İşgalci Rusya, Donbas'ta Ukrayna mevzilerine topçu ve hava saldırılarına devam ediyor.

Битва за Україну. День шістдесят п’ятий RUSYA, UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta 2’nci ayı geride bıraktı. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor. Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. İşgalci Rusya, Ukrayna’da 24 Şubat’tan 24 Nisan’a kadar 22 bin asker ve 190’a yakın savaş uçağı kaybetti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal girişimi başlattı. Rus ordusu yaklaşık 2 aydır Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle yaklaşık 4 milyon Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.