SON DAKİKA
Hava Durumu

Polonya, Ukraynalı sığınmacılar için getirilen yeni düzenlemeyi duyurdu

Polonya, Ukraynalı sığınmacılar için getirilen yeni düzenlemeyi duyurdu

Haber Giriş Tarihi: 12.04.2022 04:48
Haber Güncellenme Tarihi: 12.04.2022 04:49
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Polonya, Ukraynalı sığınmacılar için getirilen yeni düzenlemeyi duyurdu

İşgalci Rus birliklerinin saldırıları nedeniyle Ukrayna'dan ayrılan vatandaşlar, Polonya’ya sığınmaya devam ediyor. Polonya Sınır Muhafızları dün, Rusya’nın işgal girişimi ve saldırıları yüzünden Ukrayna’yı terk etmek mecburiyetinde olup Polonya’ya sığınan insanlar ile ilgili verileri paylaştı.

Rusya'nın Ukrayna'yı topyekun işgal girişimi ve saldırıları ile başlayan savaşın ilk gününden bu yana Polonya’ya gelen sığınmacıların sayısı, 2 milyon 144 bini aşmış durumda. Polonya Cumhuriyeti, 11 Nisan 2022 tarihinde, Ukraynalı sığınmacıların ülkede kalmaları için yeni kuralları onayladı.

Türkiye'ye gelen Ukraynalı sığınmacı sayısı kaç Bakan Soylu paylaştı - Son  Dakika

Buna göre, yeni kurallar kapsamında gelen sığınmacı, Ukrayna vatandaşları aşağıda belirtilen haklardan yararlanabilecek:

24 Şubat 2022 tarihinden sonra Ukrayna'dan Polonya'ya taşınan herkesin 18 ay boyunca Polonya topraklarında kalma hakkı bulunuyor,Polonya'ya pasaportsuz giriş yapanların kayıt yaptırıp geçici kimlik kartı almaları yeterli olacak,Ukrayna vatandaşları Polonya'da resmi olarak çalışabilirler,Ülkede yasal kalış süresi 24 Şubat 2022 tarihinden sonra sona eren Ukrayna vatandaşları, 2022'nin sonuna kadar yeniden giriş hakkı olmadan kalabilirler. Geçerli bir vizesiz rejime sahip olanlar başvurmayacak, sadece kart için müracaat edip temin edebilecekler,Polonya'daki Ukraynalıların diğer tüm sorumlulukları ve hakları (maddi yardım, PESEL numarası verilmesi, çocukların eğitim görmesine izin verilmesi, ücretsiz tıbbi bakım vb.) korunacak.

250 BİNDEN FAZLA UKRAYNALI ÜLKESİNE GERİ DÖNDÜ

Polonya Sınır Muhafızları, Rusya’nın işgal girişimi ve saldırıları yüzünden Ukrayna’yı terk etmek mecburiyetinde olup Polonya’ya sığınan kişilere ait verileri paylaşmıştı. Polonya Sınır Muhafızları, savaşın ilk gününden bu yana Polonya’ya gelen sığınmacıların sayısını 2 milyon 144 bin olarak kaydetti. Polonya, 250 binden fazla sığınmacının ülkelerine geri döndüğünü aktarıldı.

Varşova Üniversitesi Göç Araştırmaları Profesörü Maciej Duszczyk, 250 binden fazla Ukraynalının tekrar ülkesine döndüğünü kaydetti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.