SON DAKİKA
Hava Durumu

Refat Çubarov, Letonya Cumhurbaşkanı Levits ile Rus işgalindeki Kırım'ı görüştü

Refat Çubarov, Letonya Cumhurbaşkanı Levits ile görüştü

Haber Giriş Tarihi: 07.09.2022 12:30
Haber Güncellenme Tarihi: 07.09.2022 12:32
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Refat Çubarov, Letonya Cumhurbaşkanı Levits ile Rus işgalindeki Kırım'ı görüştü

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Letonya Cumhurbaşkanı Egils Levits ile bir araya geldi. Görüşmede, Rus işgali altındaki Kırım’daki son durum, Rusya'nın Ukrayna'da başlattığı savaş ve Kırım Tatar halkının durumu ele alındı.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Riga’da, 5 Eylül’de Letonya Cumhurbaşkanı Egils Levits ile görüştü. Görüşmeye Ukrayna’nın Riga Büyükelçisi Oleksandr Mışçenko da katıldı.  Görüşme sırasında taraflar Rus işgali altındaki Kırım’da yaşayan Kırım Tatarlarına uygulanan baskılar, Rusya’nın Kırım’ın demografik yapısını değiştirme girişimleri ele alındı.

Konu ile ilgili açıklama yapan Refat Çubarov, “Letonya Cumhurbaşkanı Egils Levits’e, uluslararası toplumunu Rus askeri saldırganlığına karşı koyan Ukrayna çevresinde konsolide etme konusunda gösterdiği çabalar için teşekkür ettim. Ayrıca Letonya Cumhurbaşkanının Kırım Platformuna verdiği destek ve uluslararası toplum tarafından alınan tedbirlerin etkinliğini artırmaya amaçlayan önerilerin büyük önem taşıdığını vurguladım.” dedi.

Görüşmeye katılan Büyükelçi Mışçenko, Letonya’ya Ukrayna’ya verilen kararlı destek için teşekkür etti. Öte yandan, Letonya Cumhurbaşkanı Egils Levits, ülkesinin Ukrayna’ya işgalci Rusya’ya karşı tam zafer kazanana kadar yardım etmeye devam edeceğini belirtti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.