SON DAKİKA
Hava Durumu

Rus askerlerin tiyatrosu kısa sürdü

Rus askerlerin tiyatrosu kısa sürdü

Haber Giriş Tarihi: 07.09.2022 14:40
Haber Güncellenme Tarihi: 07.09.2022 14:40
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rus askerlerin tiyatrosu kısa sürdü

Rus ordusunun Ukrayna askerlerini öldürdüğüne dair yayımladığı video kurgu çıktı. Dün Rus propagandacılar tarafından sosyal medyada yayılan bir videoda, 50 Ukrayna askerinin öldürüldüğü ileri sürüldü. Videonun tamamı internette yayımlanınca Rus askerlerinin video sonunda gülerek ayağa kalktığı gözlemlendi.

Uluslararası Atom Enerjisi (UAEA) heyetinin geldiği gün Energodar’a Rus işgalciler tarafından savaş helikopterleri ile saldırı yapılmıştı. Rus propaganda medyası, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine bağlı çıkarma kuvvetlerinin öldürüldüğünü iddia etmişti. Olayla ilgili net bir bilgi verilmedi ancak Rus propagandacılar tarafından Ukrayna askerlerinin öldürüldüğüne dair kanıt şeklinde bir video yayımlandı. İlerleyen saatlerde videonun tamamı yayımlanınca gerçek ortaya çıktı. Videonun ilerleyen kısımlarında yerde yatan askerlerin Ukrayna askerleri olmadığı, yatan askerlerin yerden gülerek kalktığı görüldü.

RUS PROPAGANDASI KISA SÜRDÜ: VİDEONUN TAMAMINDA GERÇEK ORTAYA ÇIKTI

Daha önce de işgalci Rusya, Ukraynalı esir askerleri alıkoyduğu hapishaneyi vurarak suçu Ukrayna'ya atmıştı.

İlgili haber: Rusya, Ukraynalı esir askerleri alıkoyduğu hapishaneyi önce vurdu sonra suçu Ukrayna’ya attı!

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş, altıncı ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci Rusya’ya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı.

Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 8 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi. Ancak, savaş mağduru Ukraynalıların sayısının bundan çok daha fazla olduğu biliniyor. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.