SON DAKİKA
Hava Durumu

Rus havayolu firmaları, Özbekistan'a yeni uçuşlarını orta menzilli Suhoy uçaklarıyla yapacak

Rusya'nın Ukrayna'ya savaş açmasının ardından Batı yaptırımları nedeniyle yabancı ülkelere uçuşlarını askıya almak zorunda kalan Rus havayolu firmaları, Rusya - Özbekistan arasındaki uçuşlarını orta menzilli Suhoy Superjet 100 uçaklarıyla yeniden başlayacak. Üç bin kilometreden fazla uçamayan bu tip uçakların Moskova'dan Taşkent'e doğrudan uçması imkansız.

Haber Giriş Tarihi: 04.04.2022 20:56
Haber Güncellenme Tarihi: 04.04.2022 21:03
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rus havayolu firmaları, Özbekistan'a yeni uçuşlarını orta menzilli Suhoy uçaklarıyla yapacak

Rusya'nın Ukrayna'ya savaş açmasının ardından batılı ülkelerin yaptırımları nedeniyle yabancı ülkelere uçuşlarını askıya almak zorunda kalan Rus havayolu firmaları, Rusya-Özbekistan arasındaki uçuşlarını orta menzilli Suhoy Superjet 100 uçaklarıyla yeniden yapmaya başlayacak. Üç bin kilometreden fazla uçamayan bu tip uçakların Moskova'dan Taşkent'e doğrudan uçması imkansız görünüyor.

Ukrayna'daki savaş nedeniyle Batı'nın ekonomik ve mali yaptırımlarından etkilenen ve yurtdışına uçuşlarını askıya almak zorunda kalan Rus havayolları, "Boeing" ve "Airbus" yerine orta menzilli Suhoy Superjet 100 uçaklarıyla Özbekistan'a uçuşlara yeniden başlayacağını duyurdu.

UÇUŞLAR, RUSYA'NIN GÜNEYİNDEKİ ŞEHİRLER İLE ÖZBEKİSTAN ARASINDA

Rus Azimuth Havayolları, 28 Mart'ta Rostov-on-Don, Krasnodar ve Mineralnye Vody'den Özbekistan'daki Urgenç ve Semerkant'a düzenli uçuşlar başlatacağını duyurdu. Uçuşların ne zaman başlayacağı ise henüz bilinmiyor.

29 Mart'ta bir başka Rus havayolu şirketi olan Red Wings Havayollarının Mahaçkale'den Taşkent'e direkt uçuşlara başlayacağı bildirildi. Şirket, düşük maliyetli uçaklar ile Rostov-na-Don, Krasnodar ve Mineralniye Vodi ile Semerkand, Urgenç arasında uçuşlar yapmayı planlıyor. TASS'a göre bu yöndeki uçuşlar da Suhoy uçaklarıyla gerçekleşecek.

Daha önce, Rus Aeroflot havayolları, Soçi'den Özbekistan'daki Urgenç, Buhara, Semerkant, Taşkent ve Fergana'ya Suhoy Superjet 100 uçuşlarının başladığını duyurmuştu.

SEFERLER 3 BİN KİLOMETREDEN FAZLA UÇAMAYAN UÇAKLAR İLE PLANLANIYOR

Uzmanlar, Rus havayollarının Özbekistan uçuşları için ülkenin güney şehirlerini ulaşım merkezi olarak seçmesinin nedeni olarak Suhoy Superjet 100 uçaklarının üç bin kilometreden fazla uçamamasını gösteriyor. Bu tip uçakların Moskova'dan Taşkent'e doğrudan uçması imkansız görünüyor.

RUSYA YAPTIRIMLAR NEDENİYLE UÇAKSIZ KALDI

Rusya'nın Ukrayna'ya savaş açmasının ardından batılı ülkelerin uyguladığı yaptırımlar sonucu Rus havayolları neredeyse uçaksız bırakıldı.

Rus havayolları Özbekistan'a Boeing ve Airbus uçaklarıyla uçuyordu. Geçen ayın başlarında, dünyanın en büyük havayolu şirketi Boeing ve Airbus, Rusya ile bağlarını kesti.

Rus havayollarının uçaklarının büyük bir kısmı Boeing, Airbus, Embrair ve Bombardier gibi yabancı uçaklardan oluşuyor. Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı'na göre, 980 yolcu uçağının 750'si yabancı şirketlere ait.

Yaptırımlar sonucunda Rus Aeroflot, S7 ve Smartavia havayolu firmaları, Özbekistan dahil olmak üzere yabancı ülkelere uçuşları askıya almak zorunda kalmıştı. Geçen ayın ortasında Federal Hava Taşımacılığı Ajansı, havayollarına Suhoy Superjet uçakları da dahil olmak üzere yerli üretim uçakları kullanmalarını tavsiye etti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.