SON DAKİKA
Hava Durumu

Rus işkencesine maruz kalan Ukraynalı asker ailesine kavuştu

Rus işkencesine maruz kalan Ukraynalı asker ailesine kavuştu

Haber Giriş Tarihi: 27.09.2022 14:27
Haber Güncellenme Tarihi: 27.09.2022 16:05
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rus işkencesine maruz kalan Ukraynalı asker ailesine kavuştu


Rus esaretinden kurtarılan Azovstal Savunucusu, Kıdemli Çavuş Mıhaylo Dianov ailesine kavuştu. Kızına sarıldığı görüntülerde Ukraynalı asker Dianov'un mutluluğu sosyal medyada büyük etkileşim aldı. Öte yandan, Rus işkencesine maruz kalan Ukraynalı asker Dianov'un sağ kolunun olmadığı dikkat çekti.İşgalci Rusya, Ukrayna'ya yönelik başlattığı savaşta Mariupol kentinde yer alan Azovstal Çelik Fabrikası'nı kuşatarak Ukraynalı askerleri aylarca esir almıştı. Azovstal Kahramanları olarak adlandırılan Ukraynalı askerler tarafların anlaşmasıyla birlikte esir değişiminde yer aldı. Vatana ihanetle suçlanan, Rusya yanlısı eski milletvekili Vıktor Medvedçuk'a karşı 215 Ukraynalı asker Ukrayna'ya iade edildi. Azovstal Çelik Fabrikası'nda esir düşen Ukraynalı askerlerden 5'i garantör ülke Türkiye'de kalacak. Türkiye'nin çabalarıyla esaretten kurtulan Ukraynalı askerler ailelerine yavaş yavaş kavuşuyor.UKRAYNALI ASKER DİANOV RUS İŞKENCESİNE MARUZ KALDI

Esaret döneminde işgalci Rus birliklerinin vahşi işkencelerine maruz kalan Ukraynalı asker Mıhaylo Dianov'un fotoğrafları, Ukrayna Savunma Bakanlığı tarafından yayımlanmıştı. Ukrayna Savunma Bakanlığı, “Ukraynalı asker Mıhaylo Dianov, bazı savaş esirlerinin aksine şanslı olanlar arasında. Kendisi, Rus esaretinden kurtuldu. Rusya, Cenevre Sözleşmelerine işte bu şekilde “bağlıdır”. Rusya, Nazizm’in utanç verici mirasını böyle sürdürüyor” açıklaması yapıldı. Kıdemli Çavuş Dianov'un kolundaki hasar Rusya'nın acımasız yüzünü bir kez daha ortaya koydu. Dianov'un kolunda dört kemiğinin tespit edildi. Dianov'un kolundan ameliyat olması gerektiği belirtildi. Ayrıca Dianov'un zayıflığı, yüzündeki şişlik ve çeşitli sağlık sorunları Rusya'nın gerçek yüzünü yeniden gündeme getirdi.RUS ESARETİNDEN KURTARILAN DİANOV AİLESİNE KAVUŞTU

Rus esaretinden kurtarılan Dianov Rus saldırıları altında kalan ailesine kavuştu. Kızıyla buluşan Dianov'un duygulu ve mutlu anları sosyal medyada paylaşıldı:

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI SEKİZİNCİ AYINDARusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş yedinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı.

Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 8 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi. Ancak, savaş mağduru Ukraynalıların sayısının bundan çok daha fazla olduğu biliniyor. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.