SON DAKİKA
Hava Durumu

Rus ordusu, Mariupol'de işlediği savaş suçlarının kanıtlarını yok etmeye başladı

Rus askerleri, Mariupol'de işlediği savaş suçlarının kanıtlarını yok etmeye başladı

Haber Giriş Tarihi: 06.04.2022 16:17
Haber Güncellenme Tarihi: 06.04.2022 16:17
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rus ordusu, Mariupol'de işlediği savaş suçlarının kanıtlarını yok etmeye başladı

Rus ordusunun Buça başta olmak üzere Kıyiv bölgesinde işlediği savaş suçları dünyada büyük yankı uyandırdı. Dünyadaki tepkiden çekinen Rusya, Mariupol’deki suçları gizlemek için harekete geçti. Mariupol Belediyesi, Rus işgalci güçlerinin kentte mobil krematoryumları kullanmaya başladığını duyurdu.

Mariupol Belediyesi, Rus ordusunun bir aydan uzun bir süredir kuşatma altında tutan Mariupol kentinde işlediği savaş suçlarının kanıtlarını yok etmeye başladığını bildirdi. Belediye tarafından yapılan açıklamada Rus askerlerin Mariupol’de mobil krematoryumları kullanmaya başladığını belirtilerek, “Buça’daki soykırımın dünyada büyük yankı uyandırdıktan sonra Rusya’nın üst düzey yönetimi ordunun Mariupol’de işlediği suçlarının kanıtlarını yok etme emrini verdi. Bir hafta önce kentte yaklaşık 5 bin kişinin öldüğünü tahmin ediliyordu. Ancak şehrin büyüklüğü, feci yıkım, ablukanın süresi ve şiddetli direniş göz önüne alındığında, Mariupol kentinde onbinlerce sivil kurban olabilir. Bu yüzden Rusya, Mariupol sakinlerinin tahliyesi için Türkiye’nin ve diğer kuruluşlarının misyonuna yeşil ışık vermeye acele etmiyor. Ayrıca Rusya’ya tahliye edilen insanlar arasında korkunç suçların tanığı olanları tespit etmeye ve onları yok etmeye çalışıyor.” denildi.

"DÜNYA BİZE PUTİN'İN CANAVARLARINI CEZALANDIRMAK İÇİN YARDIM ETMELİ"

Mariupol Belediye Başkanı Vladimir Boyçenko, işgalcilerin kenti “ölüm kampına” dönüştürdüğünü vurgulayarak, “Bu artık Çeçenistan ve Halep ile kıyaslanamaz. Bu yeni Auschwitz ve Maidanek. Dünya bize Putin'in canavarlarını cezalandırmak için yardım etmeli” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE'DEN MARİUPOL KONUSUNDA YARDIM TEKLİFİ

Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, dün yaptığı açıklamada, “Ukrayna’ya insani yardımların ulaştırılması ve başta Türk vatandaşlarımız olmak üzeri tahliyelerin sağlanması için Rusya ve Ukraynalı yetkililerle çalışmalarımız sürüyor. Kısa zaman içerisinde olumlu gelişmeler bekliyor, temenni ediyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

MARİUPOL HAFTALARDIR KUŞATMA ALTINDA

İşgalci Rusya’nın saldırıları altındaki Mariupol kentinde sivil halk ağır bombardıman altında. Mariupol kentinde binlerce sivil, Rus bombaları altında hayatta kalmaya çalışıyor. Şehirden tahliye olmak isteyenler, işgalci Rus ordusu tarafından ya engelleniyor ya da zorla Rusya şehirlerine giden sözde koridorlara yönlendiriliyor. Ayrıca işgalciler, kent sakinlerine Ukrayna tarafına sadece kendi araçlarıyla çıkmasına izin veriyor. Fakat devamlı bombalanan kentte sağlam araba ve benzin bulmak çok zor. Mariupol halkı, zor şartlar altında yaşamaya devam ediyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.