SON DAKİKA
Hava Durumu

Rüstem Umerov'dan Ukrayna milletvekillerine siyasi tutsakların korunması yasa tasarısına destek çağrısı

Rüstem Umerov'dan Ukrayna milletvekillerine siyasi tutsakların korunması yasa tasarısına destek çağrısı

Haber Giriş Tarihi: 19.10.2021 15:25
Haber Güncellenme Tarihi: 19.10.2021 15:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rüstem Umerov'dan Ukrayna milletvekillerine siyasi tutsakların korunması yasa tasarısına destek çağrısı

Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatar Milli Kurultayı Delegesi Rüstem Umerov, meslektaşlarını siyasi tutsakların korunmasına ilişkin yasa tasarısına destek vermeye davet etti. Umerov, Ukrayna devletinin; hem siyasi tutsakların serbest bırakılması hem de topluma yeniden kazandırılması konusunda çalışması gerektiğini ifade etti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı saldırganlık sonucu alıkonulan kişilere ve ailelerine, sosyal ve yasal yardımların sağlanmasını öngören yasa tasarısını, 28 Eylül 2021 tarihinde Ukrayna Parlamentosuna sundu. Ukrayna Parlamentosunda, bugün düzenlenen toplantıda, “Ukrayna’ya karşı yürütülen silahlı saldırı sonucunda kişisel özgürlüklerinden yoksun bırakıldığı gerçeği tespit edilen kişilerin ve onların ailelerinin sosyal ve yasal korunmasına dair” başlıklı yasa tasarısı tanıtıldı.

Burada söz alan Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatar Milli Kurultayı Delegesi Rüstem Umerov, meslektaşlarını siyasi tutsakların korunmasına ilişkin yasa tasarısına destek verme çağrısında bulundu. Söz konusu yasanın önemine dikkat çeken Umerov, “Devletimizin bir numaralı görevi; insanlarımızı evlerine geri getirmektir. İkinci görevi ise serbest bırakılmalarından sonra onların topluma entegrasyonunu kolaylaştırmaktır. Bu yüzden meslektaşlarımı söz konusu yasaya destek vermeye davet ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Umerov’a göre, ilgili yasa, siyasi tutsakların serbest bırakıldıktan sonra karşılaştığı tüm bürokratik zorlukları ortadan kaldıracak. Milletvekili Umerov, uzmanlar, insan hakları örgütleri, Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Temsilciliği ve milletvekillerinin yasa tasarısı üzerinde uzun zamandır ayrıntılı bir şekilde çalıştığını kaydetti.

Bilindiği gibi, Ukrayna’nın işgal altındaki topraklarında ve Rusya’da yaklaşık 450 Ukrayna vatandaşı yasa dışı bir şekilde alıkonuluyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.