SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya, Ukrayna'da 205 dini binaya zarar verdi

Rusya, Ukrayna'da 205 dini binaya hasar verdi

Haber Giriş Tarihi: 01.09.2022 11:18
Haber Güncellenme Tarihi: 01.09.2022 11:19
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya, Ukrayna'da 205 dini binaya zarar verdi

Rusya, geniş çaplı işgal girişimine başlamasının ardından Ukrayna'nın 14 bölgesinde dini yapıları tahrip etti. Ukrayna Kültür ve Enformasyon Politikası Bakanlığının resmi internet sitesinde konuyla ilgili, "24 Şubat - 23 Ağustos 2022 tarihleri ​​arasında, Ukrayna'nın 14 bölgesinde en az 205 dini bina, silahlı bir saldırı sonucunda tamamen yıkıldı" ifadelerine yer verildi.

İşgalci Rus birlikleri başlattığı geniş çaplı savaş girişiminde sivilleri ve yerleşim birimlerini hedef alırken dini binalara da zarar verdi. Ukrayna Kültür ve Enformasyon Politikası Bakanlığından bugün konuyla ilgili yapılan açıklamada, " 24 Şubat - 23 Ağustos 2022 tarihleri ​​arasında, Ukrayna'nın 14 bölgesinde en az 205 dini bina, silahlı bir saldırı sonucunda tamamen yıkıldı ve bazı dini müesseseler hasar gördü. Bunun dışında, Ukrayna'nın dini topluluklarının eğitim ve idari binaları da kullanılmaz hale geldi. İşgalcilerin saldırı sonucu 205 dini yapıdan 5'inin Müslüman, 5'inin Musevi, kalan 195'inin ise Hristiyanlara ve 29'u Protestan topluluklarına, 20'si Ukrayna Ortodoks Kilisesi'ne, 4'nün Roma Katolik Kilisesi'ne, 3'ü Ukrayna Rum Katolik Kilisesi'ne aittir. Ayrıca, 7 bina ise Yehova Şahitlerine aittir." ifadesi kullanıldı.

RUSYA, UKRAYNA'NIN DAHA ÇOK LUGANSK BÖLGESİNDE DİNİ YAPILARA ZARAR VERDİ

Ukrayna Kültür ve Enformasyon Politikası Bakanlığı, Rusya'nın daha çok Lugansk bölgesindeki dini yapılara zarar verdiğine dikkat çekerek, "İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna'nın en fazla yıkılan dini yapı Lugansk (56) ve Donetsk (48) bölgelerinin yanı sıra Kıyiv (34) ve Harkiv (25) bölgelerindedir" diye belirtti.

UKRAYNA'DA İŞGALCİ RUSYA TARAFINDAN YIKILAN DİNİ YAPILAR

Ayrıca Ukrayna'daki dini topluluklara ait yıkılan binaların tam listesi yayımlandı.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI 7’NCİ AYINDA

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş yedinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti. Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı.

Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 8 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi. Ancak, savaş mağduru Ukraynalıların sayısının bundan çok daha fazla olduğu biliniyor. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.