SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya, Ukrayna'daki sivillere saldırmaya devam ediyor

Haber Giriş Tarihi: 04.09.2022 12:55
Haber Güncellenme Tarihi: 04.09.2022 12:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya, Ukrayna'daki sivillere saldırmaya devam ediyor


Rus işgal güçleri dün Ukrayna'nın Dnitropetrovsk bölgesinde seyir halindeki bir arabaya saldırdı. Güvenlik kameralarının tespitine göre, Rus mermisinin hedefindeki araçtan ikisi yaşlı 3 kadın yara almadan kurtuldu. Rusya Ukrayna'daki sivillerin ölümünü amaçladığı saldırılarına devam ediyor.Rusya, Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne karşı başlattığı savaşın 192'nci gününde çocuk, kadın, yaşlı demeden sivilleri hedef almaya devam ediyor. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yaşam savaşı veriyor.RUSYA UKRAYNA'DAKİ SİVİLLERİ HEDEF ALIYOR!

Rus birlikleri dün Ukrayna'nın Dnitopetrovsk kentindeki Zelenodolsk bölgesine saldırdı. Bölgedeki güvenlik kameralarına yansıyan görüntülerde Rus mermisinin araçları hedef aldığı kaydedildi. Rus bombardımanın teğet geçtiği araçtan ikisi yaşlı 3 kadının olduğu saptandı. Saldırıdan yara almadan kurtulan savunmasız sivillerin korkuyla bölgeden uzaklaştıkları görüldü.Rusya'nın savunmasız Ukraynalı sivilleri hedef alması dünyanın pek çok yerinde tepkilere neden oluyor. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller evlerini terk etmek mecburiyetinde bırakılıyor.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI YEDİNCİ AYINDA DEVAM EDİYORRusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş yedinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı.

Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 8 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi. Ancak, savaş mağduru Ukraynalıların sayısının bundan çok daha fazla olduğu biliniyor. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.