SON DAKİKA
Hava Durumu

Stoltenberg: NATO hiçbir zaman Kırım'ın işgalini tanımayacak

Haber Giriş Tarihi: 31.10.2019 13:08
Haber Güncellenme Tarihi: 31.10.2019 15:43
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Stoltenberg: NATO hiçbir zaman Kırım'ın işgalini tanımayacak

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy ile bir araya geldi. Görüşmede Stoltenberg, NATO’nun Kırım’ın Rus işgali ile ilgili tutumunun değişmediğini hatırlattı.

Zelenskiy ile yaptığı toplantıda konuşan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, “Ukrayna toprak bütünlüğü ve egemenliğine verdiğimiz desteği göstermek için burada bulunuyoruz. NATO, Kırım’ın gayrimeşru ve yasa dışı ilhakını tanımadı ve tanımayacak. İttifakın tüm üyeleri Rusya’nın eylemleri kınama konusunda aynı düşüncelere sahipler. Minsk Anlaşmaları tam olarak iki taraftan yerine getirilmeli. Rusya’nın kendi yükümlülüklerini yerine getirmesini bekliyoruz. Zelenskiy’in çatışmayı barışçıl yollarla çözme çabaları destekliyoruz.” ifadeleri kullandı.

ZELENSKİY: NATO İLE İŞBİRLİĞİNİ DERİNLEŞTİRMEYİ AMAÇLIYORUZ

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, kendileri açısından yapılacak etkili reformların NATO üyeliği konusunda anahtar olacağını ifade etti. Ayrıca Ukrayna'yı NATO standartlarına uygun hale getirmeye kararlı olduklarını vurgulayan Zelenskiy, "Savunma yeteneklerimizi güçlendirmek, Ukrayna'nın günümüzdeki tehditlere karşı koyma dayanıklılığını güçlendirmek ve Ukrayna devlet kurumları ile NATO organları arasındaki etkileşimi artırmak için işbirliğini derinleştirmeyi amaçlıyoruz." dedi.

Bilindiği gibi, NATO’nun en üst düzey karar alma mekanizması Kuzey Atlantik Konseyi, Genel Sekreter Jens Stoltenberg’in başkanlığında 29 üye ülkenin temsilcileri ile iki günlük çalışma ziyareti kapsamında Ukrayna’da bulunuyor.


En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.