SON DAKİKA
Hava Durumu

Tabaçnik: ''Yeni ders kitabında OUN-UPA objektif şekilde anlatılacak''

Haber Giriş Tarihi: 14.03.2011 17:10
Haber Güncellenme Tarihi: 14.03.2011 17:10
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Tabaçnik: ''Yeni ders kitabında OUN-UPA objektif şekilde anlatılacak''
KİEV, 14.03.2011 (QHA) – Ukrayna Eğitim Bakanı Dmitriy Tabaçnik, 1 Eylül 2011 tarihinden itibaren 2. Dünya Savaşı sırasında Ukrayna’nın bağımsızlığı için mücadele eden Ukrayna Milliyetçiler Teşkilatı-Ukrayna İsyancılar Ordusunu (OUN-UPA) objektif anlatılacak tarih ders kitaplarının kullanılacağını söyledi.
Tabaçnik, Segodnya (Bugün) gazetesine yaptığı açıklamada 11. sınıflar için hazırlanan bu kitapların çeşitli yazarlar tarafından yazıldığını söyledi. Rusya yanlısı görüşlerle bilinen ve bundan dolayı milliyetçi öğrencilerin protesto ettiği Tabaçnik, “Bu kitaplar Ukrayna Bilim Akademisinde, üniversitelerde çok katı incelemeden geçti. Bana göre bu kitaplar, bugün en objektif kitaplardır. Bu kitapta 2. Dünya Savaşı için “Büyük Vatan Savaşı” ifadesi kullanılıyor. OUN-UPA da anlatılıyor, ama objektif olarak. Savaş sırasında partizan hareketi vardı ve milliyetçi hareket vardı. Kitapta bu hareketlere katılan insan sayısı ve bunların Hitler ordusuna verdiği zararın büyüklüğü anlatılacak. Milliyetçi hareketin Sovyet ordusuna verdiği zarar anlatılmayacak” dedi.
Tabaçnik, Ukrayna, Rusya ve Polonya’nın ortak tarih kitaplarının hazırlanacağını, ancak bu kitapların ders kitabı değil, öğretmenler için kılavuz olacağını söyledi. Tabaçnik, “Öğretmenlere objektif tablo sunmak lazım. Öğretmenler büyük ve eğitimli insanlardır. Onların komşularına kin ve nefretle bakmaması gerekir. Öğretmenlerin dersi toleranslı şekilde, olayları yalana çevirmeden anlatmaları lazım” dedi.
İlyas Ali

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.