SON DAKİKA
Hava Durumu

Tebriz, "Azatlık, Adalet, Milli hükumet" sesleriyle inledi

Tebriz "Azatlık, Adalet, Milli hükumet" sesleriyle inledi

Haber Giriş Tarihi: 21.09.2022 18:39
Haber Güncellenme Tarihi: 22.09.2022 02:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Tebriz, "Azatlık, Adalet, Milli hükumet" sesleriyle inledi


İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin ölümünün ardından ülkenin dört bir yanında hükumet karşıtı gösteriler başladı. Ülke çapındaki en ateşli hükumet karşıtı protestolardan birinin adresi ise Tebriz'di. Tebriz'de Türkler, "azatlık (özgürlük), adalet, milli hükumet" sloganları attı.İran’da 13 Eylül 2022 tarihinde Mahsa Amini adlı genç kadının polis şiddetiyle hayatını kaybetmesinin ardından ülkede geniş çaplı gösteriler başladı. Amini’nin ölümü ile başlayan ve ülke geneline yayılan protesto gösterilerine, güvenlik güçleri sert bir şekilde müdahale etti. Gösterilerin önemli bir merkezi ise Tebriz oldu. Tebriz'de onlarca Türk, Hamaney hükumetine karşı protesto yaptı ve "Azatlık, Adalet, Milli Hükumet" sloganları attı.TEBRİZ'DE TÜRKLER, "AZATLIK, ADALET, MİLLİ HÜKUMET" DEDİ

İşte o görüntüler:

İRAN'DA BİNLERCE KİŞİ HÜKUMET KARŞITI GÖSTERİLERE KATILDI

Gösteriler İran’ın başkenti Tahran’ın Veliasr Caddesi, Veliasr Meydanı, Danışcu Parkı, Lale Parkı, Keşaverz Bulvar, Hicab Caddesi, Fatımi Caddesi, İnkılap Caddesi gibi kalabalık bölgelerde yoğunlaştı. Binlerce kişinin katıldığı gösterilere polis, göz yaşartıcı gazla müdahale etti. Göstericiler ise çöp konteynerlerini yakarak yollara barikat kurmaya çalıştı. Ayrıca İran polisi, göstericilere karşı silah kullandı.

İRAN'DA “DİKTATÖRE ÖLÜM” SLOGANLARI ATILDI

İran'daki protestolarda en dikkat çekici olay ise, başkent Tahran'da meydana geldi. Bir grup protestocu, devlet binalarına girerek, Hamaney ve Humeyni'nin posterlerini indirdi. “Diktatöre ölüm”, “Kız kardeşimi öldüreni ben de öldüreceğim” sloganları atan öfkeli kalabalık, İran'daki baskıcı Molla rejiminin uygulamalarını protesto etti.En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.