SON DAKİKA
Hava Durumu

Türk Dışişlerinden ABD Temsilciler Meclisine kınama

Türk Dışişlerinden ABD Temsilciler Meclisi'ne kınama

Haber Giriş Tarihi: 30.10.2019 10:11
Haber Güncellenme Tarihi: 30.10.2019 11:17
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türk Dışişlerinden ABD Temsilciler Meclisine kınama

ABD Temsilciler Meclisinde Barış Pınarı Harekatı gerekçe gösterilerek Türkiye'ye yaptırım uygulanmasına ilişkin yasa tasarısının kabul edilmesi Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından şiddetle kınandı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığının, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Barış Pınarı Harekatımız gerekçe gösterilerek ülkemize yaptırım uygulanmasını öngören bir yasa tasarısının bugün ABD Temsilciler Meclisi'nde kabul edilmesini şiddetle kınıyoruz." ifadeleri yer aldı.

Türkiye'de üst düzey yetkilileri ve Türk Silahlı Kuvvetlerini hedef alan tasarının, NATO çatısı altında sürdürülen müttefiklik ruhuyla bağdaşmadığına işaret edilen açıklamada, 17 Ekim'de Suriye konusunda ABD ile varılan mutabakata da aykırı olduğuna işaret edildi.

ABD'nin tek taraflı tehditlerle bir yere varamayacağı kaydedilen açıklamada yer alan ifadeler şöyle:

"Son günlerde müttefik bir ülke ile terör örgütü arasındaki farkı dahi gözardı eden söylem ve eylemleriyle, terörist bir şahsı meşrulaştırma gafletinde bulunan ABD yetkililerinin, tek taraflı yaptırım tehditleriyle bir yere varamayacaklarını görmeleri gerekmektedir. ABD Kongresi'ni, ilişkilerimizin özüyle ilgili olmayan meseleleri iç siyaset malzemesi yapmaya son vermeye, müttefiklik ve ortaklık ilişkilerimize yakışır şekilde hareket etmeye ve ABD Yönetimini de ilişkilerimize daha fazla zarar verebilecek adımların önlenmesi için gerekli tedbirleri almaya davet ediyoruz."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.