SON DAKİKA
Hava Durumu

Türk dünyasında aydınlanmanın büyük öncüsü İsmail Gaspıralı, YTB ve Kırım Derneğinin ortak etkinliğinde anılacak

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ve Kırım Derneği "Doğumunun 170. yılında İsmail Gaspıralı" Paneli düzenleyecek.

Haber Giriş Tarihi: 18.03.2021 11:34
Haber Güncellenme Tarihi: 18.03.2021 11:37
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türk dünyasında aydınlanmanın büyük öncüsü İsmail Gaspıralı, YTB ve Kırım Derneğinin ortak etkinliğinde anılacak

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ve Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneğinin işbirliğinde "Doğumunun 170. yılında İsmail Gaspıralı" Paneli düzenlenecek. Panelde, Türk dünyasında aydınlanmanın büyük öncüsü Gaspıralı'nın hayatı ve fikirleri konuşulacak.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ve Kırım Derneği Genel Merkezi, doğumunun 170. yıl dönümünde, "dilde, fikirde ve işte birlik" şiarıyla Türk dünyasında milli uyanışın öncüsü olarak kabul edilen Kırım Tatar fikir adamı İsmail Gaspıralı'yı anacak. Gaspıralı'nın hayatı, fikirleri ve mücadelesinin anlatılacağı panel, 21 Mart 2021 Pazar günü saat 15.00'te çevrim içi olarak düzenlenecek.

Panelin açılış konuşmasını YTB Başkanı Abdullah Eren yaparken; Gaspıralı'nın hayatı ve fikirleri hakkında; Fethi Kurtiy Şahin, Ufuk Aykol ve Gülnar Seyitvanieva konuşmalarını gerçekleştirecek.

Etkinliğin canlı yayın sayfaları:

www.facebook.com/yurtdisiturkler

www.facebook.com/kirimderneklerigenelmerkezi

TÜRK DÜNYASINDA MİLLİ UYANIŞIN BÜYÜK ÖNCÜSÜ İSMAİL BEY GASPIRALI

Türk dünyasındaki milli uyanış hareketlerinin öncülerinden ve en büyük fikir adamlarından olan Kırım Tatar siyasetçi, düşünür, yazar, eğitimci ve yayıncı İsmail Bey Gaspıralı'nın doğumunun 170. yıl dönümü kaydediliyor. Soyadını babasının doğum yeri ve bugün Rus işgali altındaki Kırım’ın Gaspıra köyünden alan İsmail Bey Gaspıralı, 1851 yılında Bahçesaray yakınlarındaki Avcıköy’de doğdu. Sırasıyla Bahçesaray, Akmescit, Voronej ve Moskova’da eğitimini devam ettirdi.

Daha 17 yaşını bile doldurmadan Bahçesaray’da bulunan Zincirli Medrese’de Rusça öğretmenliğine başlayan Gaspıralı, 1872 yılında Kırım’dan ayrılarak, Paris’e gitti. Burada geçirdiği 2 yıl boyunca ünlü Rus edebiyatçı İvan Turgenyev’in asistanlığı da dahil olmak üzere çeşitli işlerle hayatını kazandı.

MİLLİ UYANIŞ İÇİN YAYINCILIK

1874 yılında eskiden beri istediği gibi bir Osmanlı zabiti olmak için İstanbul’a geçen Gaspıralı, 1 yıllık bekleyişinin ardından müraacatına olumlu yanıt alamadığı için Kırım’a geri döndü. 1878-1884 yılları arasında Bahçesaray Belediye Başkanlığı görevini yürüten Gaspıralı, Kırım ve yurtdışındaki ülkelerde yaptığı gözlemler ve geniş tecrübe birikimiyle birlikte yabancıların hakimiyeti altında yaşayan soydaşlarının seslerini dünya kamuoyuna duyurmak ve milli bir uyanış yaratmak amacıyla yayıncılığa başladı.

Rusya Müslümanları hakkında pek çok yazı kaleme alan Gaspıralı, Türk-Müslüman topluluklarının ayağa kalkması için gerekli eğitim ve reformun gerçekleştirebilmesi adına çağa uygun bir maarif sisteminin hayata geçirilmesi konusunda büyük çaba gösterdi.

TÜRK MODERNLEŞMESİNE KATKI

Milli maarif sistemiyle birlikte Gaspıralı’nın tasavvurunda Türk toplulukları için ortak bir edebi dilin teşekkülü bulunuyordu. Ortak bir edebi dilin katkısıyla birlikte milli bir Türk basını teşkil edilerek tüm Türk topluluklarının birbirinden haberdar olmasını arzu ediyordu. Bu şekilde milli kaynaşma ve bilinç sağlanabilecekti. Yine bu amaç doğrultusunda ilk nüshasını 22 Nisan 1883’de Türk dilinde gerçekleştirdiği “Tercüman” gazetesini hayata geçirdi. Osmanlı Türkçesi ile hazırlanan gazetede Tatarca ve diğer Türk dillerinden de takviye kelimeler kullanılmaktaydı. Bahçesaray merkezli gazete önceleri haftada bir gün, 1903’te haftada iki gün, 1912’de günlük hale geldi.

Tercüman gazetesiyle birlikte Gaspıralı’nın maarif reformu düşüncesinin en güzel örneği olan “Usûl-ü Cedîd” ve okulları, Türk modernleşmesine büyük katkı sağlamıştır. Modern eğitimin gereklerine uygun olarak dizayn edilen ve donatılan okullarda, Türkçe okuma-yazma öğretiminin yanısıra, temel aritmetik, hat, Kur’an okuma ve İslâm’ın esaslarını öğretmeye yönelik dersler yer almakta, buna bir üst basamakta genel coğrafya ve tarih, İslâm ve memleket tarihi hakkında giriş bilgileri ve tabiat bilgisi dersleri de ilâve olunmaktaydı. Karşılaştığı büyük engellere rağmen Gaspıralı’nın Usûl-ü Cedîd sistemi ve okulları, 1917 yılına kadar “Ceditçiler” olarak bilinen milli reformcuların yetiştirilmesine büyük katkı sağladı.

HATIRLANMAYA DEVAM EDEN BİR FİKİR ADAMI

Bütün yaşamı boyunca Türk topluluklarının esenliği ve gelişimi için çaba göstermiş olan İsmail Bey Gaspıralı, bugün halen “Dilde, İşte, Fikirde Birlik” sloganıyla, bütün Türk dünyasının yolunu aydınlatıyor. Türk ve İslam toplumlarında modernleşmenin esaslarını ve gereklerini net bir şekilde ortaya koyabilmiş olan İsmail Bey Gaspıralı, kuşkusuz Kırım Tatar halkının en büyük gurur kaynaklarından ve fikir adamlarından biri olmaya devam ediyor.

Türk dünyasındaki milli uyanış hareketlerinin öncülerinden ve en büyük fikir adamlarından olan Kırım Tatarı İsmail Bey Gaspıralı 24 Eylül 1914’de Bahçesaray’da hayata gözlerini yumdu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.