SON DAKİKA
Hava Durumu

Türk medyasında Rus yalanları: Savaşı "bir el" uzatıyormuş!

Türk medyasında Rus yalanları: Savaşı "bir el" uzatıyormuş!

Haber Giriş Tarihi: 30.09.2022 12:02
Haber Güncellenme Tarihi: 30.09.2022 12:02
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türk medyasında Rus yalanları: Savaşı "bir el" uzatıyormuş!

Türkiye'de Rus propagandası, özellikle Ukrayna-Rusya Savaşı ile beraber daha görünür hale gelmeye başladı. Sabah gazetesinin başyazarı Mehmet Barlas'ın bugün kaleme aldığı yazıda, işgalci Putin’in ve Rusya’nın faaliyetlerini görmezden gelerek Ukrayna’yı suçlaması dikkat çekti.

İşgalci Rusya’nın yürüttüğü kirli savaş devam ediyor. İşgalci Rusya’nın savaşının en kirli yönü ise bizzat Kremlin’den yönetilen dezenformasyon ağı olarak kendini gösteriyor. Rusya, bu dezenformasyon ağıyla birçok defa yalan haber yaymak, gerçekleri çarpıtmak ve Rus işgaline zemin hazırlamak için faaliyetlerde bulunuyor.

KREMLİN YALANLARINI TEKRARLADI

Sabah başyazarı Mehmet Barlas da Rus dezenformasyonlarının bir parçası oldu. İşgalci Rusya’nın emperyalist faaliyetlerini görmezden gelen Barlas, Rusya’nın yalanlarını tekrarlayarak Ukrayna’yı suçladı. Ukrayna’daki yasa dışı sözde referandumu meşru kabul eden ifadeler kullanan Barlas, Kuzey Akım hatlarındaki sızıntılardan Rusya’nın sorumlu olmadığını ve Rusya ile Avrupa arasında bir anlaşma olmaması için “bir el”in sabotaj yaptığını iddia etti.

SAVAŞI "BİR EL" UZATIYORMUŞ!

Mehmet Barlas, “Ukrayna'daki referandum sonuçlandı. Bugün Rusya Devlet Başkanı Putin, dört eyaletin Rusya'ya ilhak edildiğini açıklayacak. Ancak Ukraynalılar çok öfkeli. Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski, yeni bir saldırıya hazırlanacaklarını söyledi. Fakat çok daha dramatik bir gelişme oldu. Avrupa ile Rusya'nın enerji boru hatları bir sabotajla bombalandı ve işlemez hale getirildi. Bu hatlardan zaten gaz akışı yoktu, ancak Rusya ile Avrupa'nın uzlaşması durumunda bakım devam edecekti. Bu ihtimal artık sonsuza kadar yok. Yani "bir el", bu savaşın uzaması için her şeyi yapıyor." dedi.

RUSYA'NIN NÜKLEER TEHDİDİNİ GÖRMEZDEN GELDİ

Rusya'nın Ukrayna'da işlediği katliamları görmezden gelerek, bir dizi iddiada bulunan Barlas, Rus işgaline uğrayan ve hürriyet mücadelesi veren Ukrayna’ya “ABD tetikçisi” diyerek Kremlin’den yayılan dezenformasyonu tekrarladı. Barlas, tıpkı bir Kremlin trolü gibi işgalci Putin’in köşeye sıkıştıkça dile getirdiği nükleer tehdidi görmezden geldi. Barlas başta ABD ve NATO olmak üzere batının işgalci Rusya’ya yönelik nükleer uyarılarına ise nükleer tehdidi ilk dile getiren Rusya değilmiş gibi yaklaştı.

Barlas, "Burada her yerde olduğu gibi 'olağan şüpheli ABD' veya şu anda vekâlet savaşında kullandığı tetikçisi Ukrayna. Rusya'nın kendi hattını bombalaması için hiçbir sebep yok. Zaten vanalar kendinde. Burada tabii "asıl saldırıya uğrayan Avrupa'nın sessizliği" çok ibret verici. Avrupa uzun yıllar sürecek bir karanlığa gömülüyor ve buna itiraz edebilen tek ülke yok. Normal şartlarda savaş sebebi veya savaş suçu sayılması gereken böyle bir terörist eylemi Avrupa görmezlikten gelmeyi tercih ediyor.Bütün bunları Avrupa'nın başına çorap gibi ören de Amerika'nın 78 yaşındaki başkanı Biden. Biden dün yine akıl sağlığından kuşku duyulacak bir davranışta bulundu; konuşma yaparken hayatta olmayan ve yakın geçmişte vefat eden bir politikacıya hitap etti. Başka bir konuşmasında ise kasırgalara karşı insanların aşılanmasını önerdi. Avrupa'nın kimin sözüyle hareket ettiğini, Amerika'nın nükleer kodlarının kimin elinde olduğunu görünce, hakikaten dünya için endişe etmemek mümkün değil." ifadelerini kullandı.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI SEKİZİNCİ AYINDA

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş yedinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı.

Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 8 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi. Ancak, savaş mağduru Ukraynalıların sayısının bundan çok daha fazla olduğu biliniyor. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.