SON DAKİKA
Hava Durumu

Türk öğrenciler için Ukraynaca öğrenme fırsatı

Precarpathian Ulusal Üniversitesi ve Karabük Üniversitesi arasındaki anlaşmaların bu yılki meyvesi, Ukraynaca dil okulu oldu.

Haber Giriş Tarihi: 09.07.2018 10:00
Haber Güncellenme Tarihi: 09.07.2018 10:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türk öğrenciler için Ukraynaca öğrenme fırsatı

Ivano-Frankivsk’te bulunan Vasyl Stefanyk Precarpathian Ulusal Üniversitesi, Karabük Üniversitesinden gelen Türk öğrencileri konuk ederek Ukraynaca dil okulunu başlattı. TÜRKİYE VE UKRAYNA ARASINDAKİ EĞİTİM İŞ BİRLİĞİ ÖNEMLİ NOKTALARA ULAŞTI Ukrayna ve Türkiye arasındaki ilişkilerin önemli ölçüde güçlenmesi sadece politika ve ekonomi alanında değil, eğitim ve kültür alanında da dikkat çekmeye devam ediyor. Son zamanlarda, birçok üniversite ile iş birliği anlaşmaları imzalandı ve ortak bilimsel projeler başlatıldı. Ukr-Ayna’nın haberine göre, Geçtiğimiz yıldan itibaren devam eden Precarpathian Ulusal Üniversitesi ve Karabük Üniversitesi arasındaki anlaşmaların bu yılki meyvesi, Ukraynaca dil okulu oldu. Karabük Üniversitesinden bir grup öğrenci Ukraynaca öğrenmeye karar vererek Precarpathian Ulusal Üniversitesine iki haftalık yoğunlaştırılmış dil kursuna kayıt yaptırdılar. Burada, dilin doğrudan öğrenilmesinin yanı sıra Ukrayna gelenekleri, günlük yaşam, sanat ve Karpatlar’ın muhteşem doğası hakkında bilgi de edindiler. 

 171324 Dil okuluna katılan Karabük Üniversitesi öğrencisi Ataberk Üret şu açıklamalarda bulundu: “Ukrayna konuk severliğinden hoş bir şekilde etkilendim. İnsanlar duyarlı ve her zaman yardım etmeye çalışıyorlar. Aynı zamanda dilin öğretim yöntemlerinden de çok etkilendim. Birkaç yabancı dil çalışıyordum, ancak ilk defa bir dili bu kadar kolay ve ilginç bir şekilde öğreniyorum! Ayrıca, buraya geldiğimde Ukraynalıların geleneklerini devam ettirdiğini gördüm ve Ivan Kupala kutlamalarına katılma fırsatını yakaladık- bayıldım!” dedi. 

 

 Bu kurs, öğrencilerin Ukraynaca ile tanışmalarını sağlayacak ve üniversitelerine geri döndüklerinde seçmeli ders olarak Ukraynaca’yı seçerek dil öğrenimlerine devam edecekler. Geçtiğimiz yıl Ukrayna Büyükelçisi Andriy Sibiga “Türkiye-Ukrayna diplomatik ilişkilerinde 25.yıl” sempozyumu sebebiyle Karabük Üniversitesini ziyaret etmişti. Ukrayna Büyükelçisi Andriy Sibiga üniversite temsilcileri ile yaptığı görüşmeler sonucunda “Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat ile önümüzdeki yıldan itibaren geçerli olacak Ukraynaca dil öğretimi konusunda bir anlaşmaya vardık.” açıklamalarında bulunmuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.