SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkçe Olimpiyatları Kırım Finali

Haber Giriş Tarihi: 28.03.2011 10:54
Haber Güncellenme Tarihi: 28.03.2011 10:54
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkçe Olimpiyatları Kırım Finali
AKMESİT/SİMFEROPİL, 28.03.2011 (QHA) – Akmescit’te 26-28 Mart tarihleri arasında 9. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Kırım Finali yapılıyor.
Olimpiyatı Kırım Özerk Cumhuriyeti Bilim ve Eğitim Bakanlığı, Akmescit Vernadskiy Tavriya Milli Üniversitesi, Kırım Mühendislik ve Pedagoji Üniversitesi ve SİS (Simferopil İnternational School) organize etti.
Olimpiyat organizatörleri, QHA’ya yaptıkları açıklamada, “Sevgi Diliyle Buluşuyoruz, Yarışıyoruz!” sloganıyla yapılan olimpiyatların Türk dilini bilen öğrencilerde sanat yeteneklerini tespit edilmesi, çocuklarda dil öğrenimine karşı sevginin aşılanması, dilin gelişmesine katkı sağlanması, halklar arasında dostane ilişkilerin, toleransın ve karşılıklı anlayışın geliştirilmesi amacıyla yaıldığını kaydettiler.
Olimpiyat, 2 etapta yapılıyor. Olimpiyatın ilk etabı 26 Martta SİS’te yapıldı. İkinci etap ise bugün saat 14.00’te Kırım Ukrain Akademik Müzikal Tiyatrosunda yapılacak. Olimpiyatta üniversite öğrencileri arasında dil bilgisi ve uygulama beceresi (konuşma, yazma, gramer), ortaöğretim öğrencileri arasında dil bilgisi ve uygulama beceresi, kompozisyon, şiir, resim ve şarkı söyleme dallarında yarışma yapılıyor.
Olimpiyat galiplerine altın madalya ve 1500 grivna (yaklaşık 186,5 dolar) para ödülü, 2.olanlara gümüş madalya ve 1000 grivna para ödülü, 3. olanlara bronz madalya ve 500 grivna para ödülü verilecek.
Bazı alanlarda en iyi sonuçlar alan öğrenciler, 15-30 Haziran tarihlerinde Türkiye’de yapılacak Türkçe Olimpiyatlarına katılmaya hak kazanacak.
Osman Bayramaliyev

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.