SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye'den İskeçe Müftüsü seçilen Mustafa Trampa'ya tebrik Yunanistan'a uyarı

Haber Giriş Tarihi: 10.09.2022 00:27
Haber Güncellenme Tarihi: 10.09.2022 00:33
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye'den İskeçe Müftüsü seçilen Mustafa Trampa'ya tebrik Yunanistan'a uyarı

Batı Trakya’daki Türk Azınlığı 9 Eylül'de yeni müftüsünü belirlemek için seçime gitti. İskeçe camilerinde yapılan seçim sonucunda İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa oldu. Türkiye Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklama ile İskeçe Müftülüğüne seçilen Mustafa Trampa tebrik edildi ve "Yunanistan’ın BTTA’nın Lozan Barış Antlaşması başta olmak üzere uluslararası anlaşmalarla ve uluslararası insan hakları normlarıyla güvence altına alınan dinî hak ve özgürlüklerine ve bu çerçevede BTTA’nın iradesine saygı göstermesini bekliyoruz." ifadelerine yer verildi.

Batı Trakya’da bulunan İskeçe’de kendi kendini yönetme ve dinini yaşama hakkına sahip Türk Azınlığı 9 Eylül 2022 tarihinde müftü seçimlerine gitti. 14 Temmuz 2022’de hayatını kaybeden İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete’nin yerine atanması için müftü seçimleri yapıldı. İskeçe’deki camilerde yapılan oylama sonucunda Batı Trakya İskeçe Seçilmiş Müftüsü Mustafa Trampa oldu.

Türkiye Dışişleri Bakanlığından bugün seçim sonucuna ilişkin yapılan yazılı açıklamada, yeni seçilen müftü Mustafa Trampa tebrik edilerek şu ifadelere yer verildi:

"Müftü Ahmet Mete’nin vefatının ardından, İskeçe’deki soydaşlarımız bugün, birlik ve beraberlik içinde yaptıkları seçimler sonucunda yeni müftülerini seçmişlerdir.

Yoğun katılım sağlandığını gördüğümüz seçimleri kazanan yeni İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa’yı tebrik ediyor, Batı Trakya Türk Azınlığının (BTTA) hak ve özgürlüklerinin korunması ve ileri götürülmesine yönelik yapacağı çalışmalarda kendisine başarılar diliyoruz.

Seçimin, Azınlığın iradesini yansıtacak şekilde düzenlenmesi için tüm baskılara rağmen yoğun gayret gösteren BTTA Danışma Kurulu’nun çabalarını da takdirle karşılıyoruz.
Bu vesileyle, Yunanistan’ın BTTA’nın Lozan Barış Antlaşması başta olmak üzere uluslararası anlaşmalarla ve uluslararası insan hakları normlarıyla güvence altına alınan dinî hak ve özgürlüklerine ve bu çerçevede BTTA’nın iradesine saygı göstermesini bekliyoruz.

Şimdiye kadar olduğu gibi, bundan sonra da, BTTA’nın hak ve özgürlüklerinin takipçisi olmaya devam edeceğiz."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.