SON DAKİKA
Hava Durumu

Üç ülke lideri daha Rusya’nın Ukrayna’da yaptıklarını "soykırım" olarak ifade etti

Haber Giriş Tarihi: 14.04.2022 11:41
Haber Güncellenme Tarihi: 14.04.2022 11:49
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Üç ülke lideri daha Rusya’nın Ukrayna’da yaptıklarını "soykırım" olarak ifade etti

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden’in, iki gün önce yaptığı açıklamada, Rus ordusunun Ukrayna’daki faaliyetlerini soykırım olarak nitelendirdi. Biden’a destek veren Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’daki eylemlerine ilişkin  “soykırım” kelimesinin kullanılmasının çok doğru olduğunu belirtti. Estonya ve Kolombiya liderleri de benzer açıklamalarda bulundu.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Rus işgal güçlerinin Ukrayna’da yerli halka karşı ayrım gözetmeksizin uyguladığı şiddetin soykırım olarak adlandırılabileceğini ifade etti. Trudeau yaptığı açıklamada, “Soykırımın tanımının kullanılması ile ilgili resmi bir süreç var, ama bence Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’daki eylemlerine ilişkin 'soykırım' kelimesinin kullanılması çok doğru.” dedi.

Rus ordusunun sivil halka, hastanelere, okullara ateş açtığı, insanlara karşı özellikle cinsel şiddet uyguladığını ve Ukrayna’nın kültürüne ve kimliğine saldırdığını vurgulayan Başbakan, “Bunlar Putin'in sorumlu olduğu savaş suçları. Bunlar insanlığa karşı suçlardır.” ifadelerini kullandı.

“RUS YÖNETİMİ, UKRAYNA DEVLETİNİ VE HALKINI YOK ETME ARZUSUNU AÇIKÇA GÖSTERDİ”

Estonya Başbakanı Kaja Kallas, Kremlin yönetiminin Ukrayna devletini ve Ukrayna halkını yok etme arzusunu açıkça gösterdiğini belirtti. Dün açıklama yapan Kallas, “Rusya yönetimi hem açıklamalarıyla hem de eylemleriyle Ukrayna devletini ve Ukrayna halkını yok etme arzusunu açıkça gösterdi. Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaşında açık soykırım işaretleri var. Aynı zamanda, Kremlin'in işlediği tüm suçlarını henüz görmedik. Mariupol’deki insanların çektiği tüm ıstırabı henüz görmedik.” dedi.

“Soykırım ve insanlığa karşı suçları” planlayanların mutlaka adalete teslim edileceğini vurgulayan Estonya, “Ortak soruşturmayı desteklemek ve kanıt toplamak için uzmanlarımızı göndereceğiz. Ayrıca Estonya Savcılığının öncülüğünde Estonya kendi adına da delilleri topluyor.” dedi.

“UKRAYNA’DA OLUP BİTENLER BİR SOYKIRIMDIR”

Kolombiya Cumhurbaşkanı Ivan Duque de Rus işgal güçlerinin Ukrayna’daki faaliyetlerini “soykırım" olarak nitelendirdi. Duque yaptığı açıklamada, “Ukrayna’da olup bitenler bir soykırımdır ve sona ermelidir. Bu bir delilik.” diye kaydetti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.