SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Vereşçuk: 13 Nisan'da insani koridor açılmayacak, işgalciler, tahliye otobüslerinin geçişine izin vermiyor!

Haber Giriş Tarihi: 13.04.2022 12:39
Haber Güncellenme Tarihi: 13.04.2022 13:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna Başbakan Yardımcısı Vereşçuk: 13 Nisan'da insani koridor açılmayacak, işgalciler, tahliye otobüslerinin geçişine izin vermiyor!

Ukrayna Başbakan Yardımcısı, Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanı İrına Vereşçuk, bugün ülkenin tehlikeli bölgelerinden sivillerin tahliye edilmesi için insani koridorların açılmayacağını duyurdu. Bakan Vereşçuk, insani koridorların açılması konusunda Rusya ile anlaşmaya varılamadığını belirtti.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı, Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanı İrına Vereşçuk, saldırıların yoğun olarak yapıldığı bölgelerden sivillerin tahliye edilmesi için 13 Nisan 2022 tarihinde hiç bir insani koridorun oluşturulmayacağını açıkladı. Bakan Vereşçuk, “Maalesef bugün insani koridorlar açılmayacak. Zaporijjya bölgesinde işgalciler, tahliye otobüslerin geçişine izin vermiyor, Lugansk’ta ise ateşkes rejimi ihlal ediyorlar.” dedi.

RUS İŞGALCİLERİN İHLALLERİ, TAHLİYE İÇİN BÜYÜK TEHLİKE

Rusya’nın uluslararası insancıl hukuku ihlal ettiğini ayrıca farklı bölgelerde konuşlandırılan güçlerini uygun bir şekilde kontrol edemediğini vurgulayan Bakan Vereşçuk, “Tüm bunlar tahliye için büyük tehlike oluşturuyor. Bundan dolayı bugün insani koridorları açamıyoruz. Fakat tahliye sürecini yeniden başlatmak için bu konu üzerinde çalışmaya devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

RUSYA TAHLİYEYİ BEKLEYEN SİVİLLERİ HEDEF ALDI

Rus ordusu, 8 Nisan 2022 tarihinde Kramatorsk kentindeki tren istasyonunu, Toçka-U füzesiyle vurdu. Kramatorsk tren istasyonundan her gün binlerce kişi, Ukrayna’nın güvenli bölgelerine tahliye ediliyordu. Ukraynalı yetkililer, Rusya’nın Kramatorsk tren istasyonunu vurarak kasıtlı olarak sivilleri hedef aldığını açıkladı. Saldırı sonucu 57 kişi hayatını kaybetti ve 109 kişi yaralandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.