SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna, Buça'daki toplu mezardan çıkan 40 cesedin sivillere ait olduğunu açıkladı

Haber Giriş Tarihi: 09.04.2022 09:40
Haber Güncellenme Tarihi: 09.04.2022 12:02
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna, Buça'daki toplu mezardan çıkan 40 cesedin sivillere ait olduğunu açıkladı

İşgalci Rusya’nın 24 Şubat'tan bu yana aralıksız saldırdığı Ukrayna'nın Buça kentindeki toplu mezardan çıkan 40 cesedin sivillere ait olduğu açıklandı.

Ukrayna’nın Kıyiv bölge polisi müdürü Andriy Nebitov, Kıyiv bölgesi polisinin 8 Nisan 2022 tarihinde, işgalci Rus güçleri tarafından katledilen sivillerin gömüldüğü en büyük toplu mezarlıklarından birinde inceleme yaptığını bildirdi. Kıyiv bölge polisi müdürü, Buça'daki toplu mezardan çıkan 40 kişinin cansız bedeninin, herhangi bir direniş göstermeyen sivillere ait olduğunu vurguladı.

ÖLENLER 40 İLE 60 YAŞLARI ARASINDA

İşgalci Rus ordusunun Buça’da düzenli olarak sivillere karşı ateş açtığı, kasabadaki sivillerin bir kısmının ağır silah atışlarında öldüğü aktarıldı. Rus güçleri tarafından katledilenlerin yaşları 40 ila 60 arasında değişen kadın ve erkek siviller olduğu belirtildi.

Adli tıp ve kriminoloji uzmanlarının cesetleri incelediklerini ve Rus ordusunun savaş suçlarını kayda aldıklarını belirten Kıyiv bölge polisi müdürü Nebitov, bazı cesetlerin kimlik tespitinin yapıldığını, bu naaşların inceleme yapılması ve ölüm nedenlerinin belirlenmesi için gönderileceğini söyledi.

Nebitov, adli tıp uzmanları tarafından yapılan ilk belirlemelere göre, cesetlerin baş ve vücut kısımlarında kurşun yaralarının tespit edildiğini belirtti.
Öte yandan bunun da birçok sivilin otomatik bir silahtan veya keskin nişancı tüfeğinden açılan ateşten öldüğünü gösterdiği ifade edildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.