SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Barış anlaşmaları, devletimiz için etkili bir garanti mekanizması sağlamalıdır

Haber Giriş Tarihi: 10.04.2022 22:34
Haber Güncellenme Tarihi: 11.04.2022 17:35
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Barış anlaşmaları, devletimiz için etkili bir garanti mekanizması sağlamalıdır

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Kıyiv'e gelen Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson ile görüştü. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, zor bir dönemde Johnson'ın Ukrayna'ya yaptığı ziyarete dikkat çekerek, “Bu ziyaret, Birleşik Krallık'tan Ukrayna'ya güçlü, önemli ve sürekli desteğin bir tezahürüdür. Bunu takdir ediyoruz ve hatırlayacağız.” dedi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, barış anlaşmalarına ilişkin "Devletimiz için etkili bir garanti mekanizması sağlamalıdır" dedi. Öte yandan görüşme kapsamında Birleşik Krallık tarafından askeri teçhizatların tedariki hususunda tartışıldı.

Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, 9 Nisan 2022 tarihinde Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’i ziyareti kapsamında, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nde görüştü. Cumhurbaşkanı Zelenksıy, Boris Johnson'ı Rusya ile müzakerelerin ilerleyişi ve Ukrayna'ya güvenlik garantilerinin sağlanmasının önemi hakkında bilgilendirdi. Zelenskıy, Birleşik Krallık Başbakanı ile Kıyiv'deki görüşmesinin ardından basın karşısında önemli açıklamalarda bulundu.

ZELENSKIY: BARIŞ ANLAŞMALARI, UKRAYNA İÇİN GARANTİ MEKANİZMASI SAĞLAMALIDIR

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, “Barış anlaşmaları, devletimiz için etkili bir garanti mekanizması sağlamalıdır. Bunu da bugün detaylı olarak konuştuk. Londra'nın bu süreçte Ukrayna'da barışın sağlanmasında kilit rol oynamasını umuyoruz. Bu bizim ortak zaferimiz olacağı şüphesizdir.” ifadesini kullandı.

RUSYA’YA KARŞI YAPTIRIMLAR GÜÇLENECEK

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Ukrayna ziyareti sırasında Boris Johnson'ın işgalci Rus ordusunun saldırıları sonucunda Ukrayna topraklarında uğradığı kaybı ve yıkımı kendi gözleriyle gördüğüne dikkat çekerek, “Bizim ortak noktamız, Rusya Federasyonu'na daha da fazla baskı uygulamamızdır. Yaptırımlar üzerinde güçlü baskı uygulamamız gerekiyor. Birleşik Krallık'a paketlerini sürekli artırarak güçlü yaptırımları sürdürdüğü ve ayrıca savunmamızı güçlendirerek Ukrayna'ya yardım ettiği için teşekkür ediyorum.” dedi.

BAŞBAKAN JOHNSON: DÜNYA, YENİ KAHRAMANLARINI BULDU

Birleşik Krallık Başbakanı Johnson Zelenskıy ile yaptığı baş başa görüşmede, Ukrayna halkının Rus saldırganlığına karşı mücadeledeki cesaretine dikkat çekerek, “Son haftalarda dünya yeni kahramanlarını buldu. Bu kahramanlar Ukrayna vatandaşları oldu.” dedi. Boris Johnson, Rus ordusunun Buça, İrpin ve diğer Ukrayna şehirlerinde işlediği savaş suçlarının Rus hükumetinin itibarına yıkıcı bir darbe indirdiğini kaydetti. Ukrayna'ya, özellikle ekonomik ve savunma-askeri olmak üzere kapsamlı destek sağlanması hakkında tartıştığını dile getirdi.

Ayrıca Johnson, Birleşik Krallığın Ukrayna'ya mayın temizleme bölgelerinde yardım etmek istediğini, ortaklarıyla birlikte en son teknoloji ekipman tedarik edeceklerini ve istihbarat sağlayacaklarının altını çizdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.