SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Borodyanka'daki durum, Buça'dakinden çok daha korkunç

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Borodyanka'daki durum, Buça'dakinden çok daha korkunç

Haber Giriş Tarihi: 08.04.2022 16:52
Haber Güncellenme Tarihi: 08.04.2022 16:52
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Borodyanka'daki durum, Buça'dakinden çok daha korkunç

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, işgalci Rusya'nın abluka altına aldığı Mariupol'de kapsamlı provokasyon girişiminde bulunacağı yönünde bilgi edindiklerini belirterek; "Mariupol'deki kurbanları, sanki onları öldüren Rus ordusu değil de Ukraynalılarmış gibi gösterecekler. Sokaklardan cesetleri topluyorlar ve bunları propaganda senaryolarına göre başka yerlerde kullanılabilirler." dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, işgalci Rus ordusunun, Ukrayna'ya saldırısının 43. gününde ulusa sesleniş konuşması yaptı. Ukrayna ordusunun gösterdiği cesurca direnişin altını çizen Zelenskıy, önceki gün dünya kamuoyunda geniş yankı uyandıran Ukrayna'daki Buça ve Irpin katliamlarını değerlendirdi. Zelenskıy, “Dünyadaki herkes biz Ukraynalıların sahip olduğu cesaretin yüzde 10'una sahip olsaydı, o zaman uluslararası hukuk için, halkların özgürlüğü için hiçbir tehlike yaşanmazdı.” dedi. Öte yandan Rusya'ya karşı uygulanan yaptırımların savaşı durdurmada yetersiz kaldığını ve Borodyanka'da yaşanan saldırı son derece içler acısı olduğunun altını çizerek, “Borodyanka'da yaşananlar Buça'dakinden çok daha korkunç” dedi.

"BİZE SİLAH VERİLİRSE BU RUSYA'YA KARŞI EN GÜÇLÜ YAPTIRIM OLACAK"

İşgalci Rus birlikleri topyekun işgal girişiminde bulunduğu Ukrayna’ya saldırmaya devam ediyor. Rus ordusu, bugün füzeyle Kramatorsk’teki tren istasyonunu vurdu. Olayda, onlarca kişi hayatını kaybetti. Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, 8 Nisan 2022 tarihinde ulusa sesleniş konuşmasını gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, BM Genel Kurulu'nun Ukrayna'daki insan hakları ihlalleri nedeniyle Rusya'nın BM İnsan Hakları Konseyi üyeliğini askıya aldığını hatırlattı ve savaşı kazanmaları için silaha ihtiyaçları olduğunu vurgulayarak, “Bize silah verilirse bu Rusya'ya karşı en güçlü yaptırım olacaktır.” dedi.

ZELENSKIY: RUS ORDUSU, İNSAN GÜVENLİĞİ VE HAKLARI İÇİN EN BÜYÜK TEHDİTTİR

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, BM Genel Kurulu'nun Ukrayna'daki insan hakları ihlalleri nedeniyle Rusya'nın BM İnsan Hakları Konseyi üyeliğini askıya aldığını hatırlatarak “Rusya'nın uzun zamandır insan hakları kavramıyla hiçbir ilgisi yok. Belki bir gün bu değişir. Ancak şimdiye kadar Rus devleti, dünyadaki özgürlük, insan güvenliği ve insan hakları kavramları için en büyük tehdit oluşturuyor. Buça'da durum bunun en büyük ispatıdır.” ifadesini kullandı.

ZELENSKIY: RUSYA’YA KARŞI EN BÜYÜK YAPTIRIM, BİZİ ASKERİ TEÇHİZATLA TAKVİYE ETMEKTİR

Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Rusya'ya karşı uygulanan yaptırımların savaşı durdurmadığına dikkat çekerek “Mümkün olduğunca daha fazla ve daha güçlü yaptırımlara ihtiyaç var. Rusya’ya karşı en büyük yaptırım, Ukrayna ordusun askeri teçhizatla takviye etmektir.” ifadesin kullandı.

ZELENSKIY: KENDİ CİNAYETLERİNİ ÖRTBAS ETMEK İÇİN CESETLERİ PROPAGANDA MALZEMESİ GİBİ KULLANACAK KADAR ALÇAKLAR

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, “Mariupol'deki kurbanları, sanki onları öldüren Rus ordusu değil de Ukraynalılarmış gibi gösterecekler. Sokaklardan cesetleri topluyorlar. İnsanlıktan nasibini almamış işgalcilerle uğraşıp duruyoruz. Ruslar, kendi cinayetlerini örtbas etmek için cesetleri birer dekorasyon ve propaganda malzemesi gibi kullanacak kadar alçaklar.” dedi.

YABANCI BÜYÜKELÇİLERİ İŞİNE DEVAM ETMESİ İÇİN KIYİV’E DAVET ETTİ

Cumhurbaşkanı Zelenskıy, yabancı diplomatik misyonların ve büyükelçilerin başkent Kıyiv’de işlerine devam etmesi için çağrıda bulunarak, “Kıyiv, asla Rus eyaleti değil ve olamaz. Kıyiv, Ukrayna Cumhuriyeti’nin başkentidir.” dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.