SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Mariupol'deki Ukraynalıları ablukadan çıkarmak için takasa hazırız

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy Mariupol'daki Ukraynalı askerler ve sivillerin ablukadan çıkarılması için Rusya ile esir takasına hazır olduklarını dile getirdi.

Haber Giriş Tarihi: 21.04.2022 02:19
Haber Güncellenme Tarihi: 21.04.2022 02:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Mariupol'deki Ukraynalıları ablukadan çıkarmak için takasa hazırız

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Ukraynalı askerleri ve sivilleri, Rus işgalcilerin kuşatması altındaki Mariupol'den çıkarmak için Rus işgalcilerin geride bıraktığı ölü ve yaralılarıyla değişmeye hazır olduklarını açıkladı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Ukrayna'ya ziyarete gelen Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile 20 Nisan 2022 tarihinde ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, toplantıda Mariupol'un durumuna ve Rusya'ya yönelik yaptırımlara değindi. Rus işgalcilerin ablukası altındaki Ukrayna'nın Mariupol şehrinde durumun kötüye gittiğini, olumlu bir sonuç alamadıklarını belirten Zelenskıy, "Şehre yönelik ablukayı henüz kaldıramadık. Bunun 2 yolu var: Birincisi, bize ağır silah yardımlarının sağlanması. İkincisi ise diplomatik yollara başvurmak. Fakat Rusya bunu reddediyor" ifadelerini kullandı.

UKRAYNA CUMHURBAŞKANI ZELENSKIY: TAKASA HAZIRIZ

Mariupol'de Ukrayna birliklerinin Rus işgalcilere karşı direnişe devam ettiğini vurgulayan Zelenskıy, Ukraynalı askerlerin ve sivillerin ablukadan çıkarılması için, Rus ordusunun bırakıp gittiği ölüleriyle ve yaralılarıyla takasa hazır olduklarını dile getirdi.

ZELENSKIY: BATI'NIN RUSYA'YA YÖNELİK YAPTIRIM PAKETLERİ, ENERJİ AMBARGOSUNU DA İÇERMELİ

Batı'nın Rusya'ya yönelik uyguladığı yaptırımlara da değinen Zelenskıy, yaptırımların altıncı paketine, petrol ile gaz ithalatı başta olmak üzere tam bir enerji ambargosunun da dahil edilmesini istediklerini belirtti. Ayrıca Zelenskıy, Rusya'ya petrol ambargosu olmadan paketin yeterince güçlü olmayacağını vurguladı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.