SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Rusya'nın topraklarımızı mayınlarla doldurması savaş suçu kabul edilmeli

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rus birliklerinin işgal ettikleri toprakları mayınlar ile doldurmasının savaş suçu sayılması gerektiğini söyledi ve Mariupol'u savunan Ukrayna birliklerine karşı Rusya'nın kimyasal silah kullanma düşüncesinde olduğunu belirtti.

Haber Giriş Tarihi: 12.04.2022 11:35
Haber Güncellenme Tarihi: 12.04.2022 11:43
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Rusya'nın topraklarımızı mayınlarla doldurması savaş suçu kabul edilmeli

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rus birliklerinin işgal ettikleri toprakları mayınlar ile doldurmasının savaş suçu sayılması gerektiğini vurgulayarak Mariupol'u savunan Ukrayna birliklerine karşı Rusya'nın kimyasal silah kullanma düşüncesinde olduğunu belirtti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 11 Nisan 2022 tarihli bir video mesajında Ukrayna'nın Rus işgaline karşı verdiği savaşın 47'nci gününü değerlendirdi. Ukrayna’nın kuzey bölgelerinde mayın temizleme çalışmalarının devam ettiğini, her gün bine yakın patlayıcı bulunup etkisiz hale getirildiğini belirten Zelenskıy, “İşgalciler her yere mayın bırakmış. Bu, işgal sonrası bölgelere dönüşün mümkün olduğunca tehlikeli olması için yapılan kasıtlı bir eylem” diye konuştu.

ZELENSKIY: RUSYA'NIN TOPRAKLARIMIZI MAYINLARLA DOLDURMASI SAVAŞ SUÇU SAYILMALI

Rus birliklerinin işgal ettikleri toprakları mayınlar ile doldurmasının savaş suçu olarak kabul edilmesi gerektiğini vurgulayan Zelenskıy, "Bu, topraklarımızdan geri çekilmeye mecbur edilseler bile mümkün olduğu kadar çok insani öldürmek veya sakat bırakmak için yapılan kastlı bir şey. Böyle eylemler doğrudan emirle yapılır" ifadelerini kullandı.

ZELENSKIY: RUSYA'YA GÜÇLÜ YAPTIRIMLAR UYGULANMALI

Rusya’nın, Mariupol savunucularına karşı kimyasal silah kullanabileceğini açıkladığını hatırlatan Zelenskıy, "Bu, bize yönelik saldırılarında yeni bir aşamaya geçmeye hazırlandıklarını doğruluyor. Rusya'nın sözcülerinden biri, Mariupol'ü savunanlara karşı kimyasal silah kullanmayı düşündüklerini söyledi. Bunu çok ciddiye alıyoruz" dedi.

Dünya liderlerine, Rus ordusunun olası kimyasal silah kullanımını tartıştığını hatırlatan Zelenskıy, "Zamanında Rus saldırganlığına karşı daha sert tepki gösterilmeliydi. Rusya'ya çok güçlü yaptırımlar uygulanmalı ki bu silahların kullanımının dile getirilmesi mümkün olmasın" ifadelerini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.