SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna'da Rus saldırıları sonucunda 205 çocuk hayatını kaybetti

Ukrayna'da Rus saldırıları sonucunda 205 çocuk hayatını kaybetti

Haber Giriş Tarihi: 18.04.2022 09:42
Haber Güncellenme Tarihi: 18.04.2022 09:47
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna'da Rus saldırıları sonucunda 205 çocuk hayatını kaybetti

Ukrayna’da işgalci Rus ordusunun saldırılarında çocuklar ölmeye devam ediyor. Rus işgalcilerin saldırılarında, 24 Şubat 2022’den bu yana Ukrayna’da 205 çocuk hayatını kaybetti.

Ukrayna’da, işgalci Rus ordusunun saldırılarının bilançosu her geçen gün ağırlaşıyor. Ukrayna Başsavcılığı, bugün yaptığı açıklamada, Rus saldırılarında 205 çocuğun hayatını kaybettiğini ve en az 362 çocuğun yaralandığını duyurdu.

Yapılan açıklamada, işgal altında bulunan ve aktif çatışmaların devam ettiği bölgelerde incelemelerin yapılmasının şu an için imkansız olduğu ifade edilerek, nihai sayının henüz belirlenemeyeceği dile getirildi.

UKRAYNA’DA 95 OKUL TAMAMEN YIKILDI

Ayrıca, açıklamada Rus ordusunun saldırılarında bin 18 okulun hasar gördüğü ve bunlardan 95’inin tamamen yıkıldığı bilgisine yer verildi.

RUSYA UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ BAŞLATTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal başlattığını duyurdu. Rus ordusu Ukrayna’daki kritik altyapı tesisleri, havaalanları, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Bununla birlikte Rus ordusu işgal atında aldığı bölgelerden yetim çocuklar ve Rus saldırıları sonucu anne babasız kalan çocuklar da dahil olmak üzere binlerce çocuk ve yetişkini yasa dışı yollarla ve zorla Rusya’ya tahliye ediyor.

RUSYA DEVLET DÜZEYİNDE İNSAN KAÇAKÇILIĞI YAPIYOR

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı,Rus işgalcilerin bu tür eylemlerinin adam kaçırma (kidnapping) olarak nitelendirilebileceğini belirterek, “Aslında, uluslararası insancıl hukuku ve temel insanlık standartlarını ihlal eden Rusya, devlet düzeyinde çocuk kaçakçılığı yapıyor ve Ukrayna ulusunun geleceğinin yok edilmesiyle uğraşıyor...” ifadelerine yer verdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.