SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna'dan 2 tahıl yüklü gemi daha yola çıktı

Haber Giriş Tarihi: 17.09.2022 19:15
Haber Güncellenme Tarihi: 17.09.2022 19:15
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna'dan 2 tahıl yüklü gemi daha yola çıktı

Ukrayna'dan tahıl yüklü 2 gemi yola çıktı, 7 geminin daha yola çıkması bekleniyor. Gemiler emniyetli sevkiyat için Müşterek Koordinasyon Merkezinde denetlendikten sonra ilgili ülkelere gönderilecek.

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada Ukrayna'dan 2 tahıl yüklü gemi daha yola çıktı. 7 geminin de hava durumuna göre yola çıkması bekleniyor.

MSB yaptığı paylaşımda "Tahıl sevkiyatı kapsamında bugün Ukrayna limanlarından 2 gemi daha hareket etti. Ayrıca, hareket etmek üzere hazırlıkları tamamlanan 7 geminin de hava şartlarına bağlı olarak seyre çıkışı planlanacaktır. #MSB" ifadelerini kullandı.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaş yüzünden abluka altında kalan Ukrayna tahıllarının ihracatı yapılamamış ve ihracatı yapılamayan hububat dolayısıyla dünya, gıda krizinin eşiğine gelmişti. Rusya’nın sebep olduğu küresel gıda krizini önlemek için Türkiye kollarını sıvadı. Savaşın başından bu yana arabuluculuk rolü üstlenen Türkiye, Birleşmiş Milletler çatısı altında İstanbul’da iki kez Ukrayna ve Rusya askeri heyetlerini ağırladı. 22 Temmuz 2022’de Karadeniz üzerinden tahıl koridoru oluşturulması için, “Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi” imzalandı. İmzalanan anlaşmanın ardından tahıl taşıyacak gemilerin hazırlık çalışmaları ise tamamlandı. Tahıl yüklü gemiler Odesa, Çornomorsk, Yujnıy limanlarından yola çıkarak İstanbul’daki Müşterek Koordinasyon Merkezi’nde bekletilecek. Denetimlerin ve güvenliğin sağlanmasında rol oynayacak Türkiye, tahılları dünya pazarına açacak.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.